Rola pakuł w instalacjach ciepłowniczych i gazowych

pakuły

Prawidłowo funkcjonująca sieć ciepłownicza, gazowa czy wodociągowa zależy od odpowiedniego uszczelnienia poszczególnych elementów – głównie rur, a także gwintów. Jeśli instalacja nie będzie w pełni szczelna, nie tylko stracimy niepotrzebnie duże pokłady gotówki na nieskończone naprawy, ale i narazimy swoje życie na niebezpieczeństwo, gdyż niepoprawnie funkcjonująca instalacja gazowa lub centralnego ogrzewania może przynieść katastrofalne skutki. Jednym ze sposobów na skuteczne uszczelnianie rur i gwintów są pakuły.

Pakuły – czym są?

Pakuły mają formę lnianych lub konopnych i stanową zbitkę króciutkich włókien o długości, która zwykle nie przekracza 30 cm. Są najstarszym dostępnym narzędziem do uszczelniania rur i gwintów, funkcjonują z powodzeniem już od dziesiątek lat. Pakuły wzięły swój początek z przemysłu stoczniowego. Nie zapominajmy, iż uszczelnianie gwintów i rur za pomocą pakuł nie polega na nałożeniu suchych włókien na miejsce łączenia. W tym momencie należy użyć właściwej pasty uszczelniającej, która jest podstawą tego rozwiązania. Dodatkowo używa się brzeszczota w celu zeskrobania powierzchni rur z zanieczyszczeń i niedoskonałości, by przyczepność była idealna i całkowicie szczelna, następnym krokiem jest nałożenie wspomnianej pasty i wreszcie – szczelne owinięcie pakułami do oporu, a następnie skręcenie wszystkiego i ostateczny test całej instalacji ciepłowniczej.

Pakuły a inne metody uszczelniania

Wraz z rozwojem techniki, pojawiają się nowoczesne sposoby uszczelniania rur i gwintów, zatem pakuły schodzą (często niesprawiedliwie) na dalszy plan. Największą konkurencję stanowią specjalne taśmy teflonowe oraz pasty uszczelniające, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie połączenie rur czy gwintów jest wystawione na działanie skrajnie wysokiej temperatury lub ciśnienia. Wtedy pakuły i ich naturalne włókna niestety nie zdadzą egzaminu. Zanim przystąpimy do wyboru odpowiadającego nam sposoby uszczelniania, warto zastanowić się nad zagadnieniem, który sposób na uszczelnianie jest lepszy – pakuły czy teflon. Hurtownia Cetel posiada wiele typów pakuł konopnych, jak i bogaty wybór innych uszczelniaczy, np. taśm teflonowych czy past uszczelniających.

Mimo upływu lat wielu instalatorów wciąż uważa, iż pakuły są najlepszym sposobem na uszczelnianie i w tym wypadku należy kierować się wieloletnią tradycją oraz metodami naszych dziadków. Zdecydowana większość podchodzi do tego jednak elastycznie i zwraca uwagę przede wszystkim na docelowe miejsce oraz sytuację, a następnie analizuje, który sposób uszczelnianie byłby najkorzystniejszy dla bezpieczeństwa instalacji.