Jeśli dopiero planujesz, bądź jesteś w trakcie budowy domu, koniecznie zastanów się nad rozwiązaniem, jakim są rolety zewnętrzne na okna. Rolety tego typu są niesamowicie praktyczne i posiadają wiele zalet. Sprawdź dlaczego warto i jak wybrać odpowiednie, aby służyły latami!
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
Montaż zewnętrznych rolet, niesie ze sobą liczne korzyści i znacznie ułatwia codzienne życie. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest widoczna oszczędność energii. Okna z roletami zewnętrznymi to jeszcze lepsza izolacja termiczna domu. Podczas ciepłych miesięcy, zapobiegają one nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. W czasie miesięcy zimowych natomiast, przeciwdziałają utracie ciepła. Wpływa to na obniżenie rachunków za ogrzewanie czy klimatyzację. Kolejną z wielu zalet rolet zewnętrznych, jest zabezpieczenie okien przed negatywnie na nie działającymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak ostre słońce, deszcz, mróz, śnieg, czy wiatr. Osłonięte okna to również zabezpieczenie przed blaknięciem znajdujących się w pomieszczeniu mebli, drewnianych podłóg czy wykładzin. Co ważne, takie rozwiązanie znacząco utrudnia sforsowanie okien, dzięki czemu podnosi walory antywłamaniowe domu i zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa. Rolety zewnętrzne odczuwalnie obniżają również poziom hałasu w pomieszczeniach i gwarantują nam zachowanie prywatności.
Jak wybrać odpowiednie rolety zewnętrzne?
Montaż rolet zewnętrznych (nadstawnych oraz podtynkowych), musi zostać zaplanowany jeszcze na etapie projektowania domu lub najpóźniej przed zamówieniem konkretnego rodzaju okien. Jeśli rozwiązanie to, chcemy wprowadzić w istniejącym już domu, pozostaje nam zamontowanie rolet elewacyjnych. W tym przypadku skrzynka zamontowana zostaje na elewacji budynku. Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania, jest miejsce montażu skrzynki. Zamontowanie jej od zewnętrznej strony okna (pod powierzchnią elewacji) jest najlepszym wyborem. Sprawia, że element ten, staje się całkiem niewidoczny. Bardzo istotne jest również umiejscowienie klapy rewizyjnej. Jest ona konieczna do ewentualnej konserwacji, czy serwisowania rolety. Dobrym wyborem będzie zainstalowanie jej na zewnątrz budynku. Rolety zewnętrzne, mogą być sterowane na dwa sposoby. Jednym z nich są klasyczne zwijacze ręczne, a drugim sterowanie zdalne. Jak łatwo się domyślić, drugi sposób będzie o wiele wygodniejszym rozwiązaniem.
Warto zapamiętać, iż wyboru konkretnych rolet zewnętrznych, powinno się dokonać jeszcze na etapie projektowania bryły budynku. Oprócz poruszonych w artykule kwestii, dobrze jest wziąć pod uwagę sam wygląd osłon. Najlepiej jest dopasować je do stylu elewacji domu, a także wybranych okien.