Zdobnictwo w budownictwie

wzorek

W budownictwie istotne jest niemało czynników i parametrów. Jednym z nich jest zdobnictwo. Zewnętrzna forma domu może być niesłychanie zróżnicowana. Coraz częściej dokładane są elementy zdobnicze w postaci rozmaitych fasad, kolumn, występów czy rzeźb. Są one często realizowane na indywidualne zlecenie i z wyszukanych surowców, częstokroć ściąganych z dalekich krajów.

Otwarcie się globalnych rynków i ogólnie brana globalizacja ułatwiła zmiany. Zewnętrzne, wyszukane ornamenty coraz częściej stają się przyjemnym i pożądanym przez klientów dodatkiem w projekcie domu czy mieszkania. Jednak jeżeli chodzi o zdobnictwo, to największym obszarem działania są wnętrza budynków. Tutaj kwestię dekoracyjną stanowią nie tylko rzeźby i wyszukane kontury, łuki, ale coraz to częściej przedmioty i meble sporządzone z drewna, nawiązujące do klasycznej epoki.

Z jednej strony klasyczne zdobienia, z drugiej współczesne kształty spiral, gry świateł i cieni dzięki majestatycznemu oświetleniu, bogatej fakturze i zuchowatych krzywiznach powracają z dużym rozpędem. Sztywna geometria ustępuje nowym projektom, a architekci mają coraz to większe wyzwania. Nowe zamówienia są czasem naprawdę bardzo fascynujące, a wyszukane zdobienia zadziwiają nie tylko samych zainteresowanych.