Dach dwuspadowy inaczej nazywany dachem dwupołaciowym, to dach, który posiada najprostszą możliwą konstrukcję. Jest to też powód, dla którego tak chętnie wybierany jest przy budowie domów. Składa się on z dwóch połaci mających kształt prostokątów, które stykają się w kalenicy. Budowa takiego dachu nie jest skomplikowana, dlatego też zazwyczaj przebiega ona szybko i bez większych trudności, a co za tym idzie, rzadziej występują błędy konstrukcyjne.
Dla kogo dach dwuspadowy będzie najlepszym rozwiązaniem?
Po pierwsze dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność. Dach dwuspadowy zapewnia nam poprzez swoją konstrukcję minimalizację strat ciepła, co jest niezmiernie ważne, jeśli szukamy oszczędności w dłuższym okresie. Co więcej, ten rodzaj dachu będzie dobrze odprowadzał opady, takie jak śnieg czy deszcz, a jego forma będzie zapobiegała gromadzeniu się zanieczyszczeń i liści w zakamarkach, jak bywa to na przykład w wypadku dachów wielospadowych. Płaszczyzna dachu dwuspadowego nie posiada załamań, nie licząc wyprowadzenia na komin, co się z tym wiąże, dach posiada mniej newralgicznych miejsc, które z czasem mogłyby zacząć przeciekać. Dodatkowo w czasie budowy powstaje niewielka ilość odpadów, co przekłada się na obniżenie całkowitych kosztów dachu.
Prostota i nowoczesność
Na polskim rynku nieruchomości królują dachy dwuspadowe. Jest to związane z tym, że inwestorzy poza obniżeniem kosztów budowy, zachęcają nas też estetyką. Bryła domu zwieńczonego tym rodzajem dachu wygląda bardzo nowocześnie, przy jednoczesnym zachowaniu elementów, które kojarzą się z tradycyjnymi dachami dwuspadowymi najczęściej spotykanymi w polskim krajobrazie. Chcąc dodać nowoczesności do takiej formy dachu, coraz większa ilość architektów decyduje się na rezygnację z okapów, czyli części dachu, która wystaje poza elewację. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom systemów odprowadzających opady, możemy w bardzo prosty sposób uzyskać geometryczną bryłę budynku, nadając mu indywidualnego stylu.
Dodatkowa przestrzeń
Warto zauważyć, że dach dwuspadowy pozwoli nam zyskać nieco dodatkowej przestrzeni na poddaszu. Im większy kąt nachylenia dachu, tym więcej metrażu użytkowego możemy stworzyć. Należy jednak pamiętać, że większe nachylenie będzie równoznaczne z większymi kosztami budowy, ponieważ będziemy musieli zainwestować w materiały pokrywające większą powierzchnię. Zwróćmy uwagę też na to, że większy kąt nachylenia optycznie wydłuży nam bryłę domu, a mniejszy kąt sprawi, że dom będzie wyglądał na niski. Warto poprosić architekta o wizualizację różnych kątów nachylenia, abyśmy uzyskali oczekiwany efekt wizualny. Kolejnym wyzwaniem jest odpowiednie doświetlenie poddasza z tym rodzajem dachu. Jest to szczególnie ważna kwestia dla osób, które poza garderobą czy miejscem składowiska rzeczy, chciałyby zyskać pomieszczenia codziennego użytku. W przypadku dachów dwuspadowych poza oknami dachowymi, możemy dodatkowo zainstalować okna w ścianach szczytowych lub całkowicie je przeszklić. Jest to rozwiązanie, które jest nie tylko tańsze, ale też pozwalające na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu budynku jako całości.
Na polskim rynku nieruchomości królują dachy dwuspadowe. Jest to związane z tym, że inwestorzy poza obniżeniem kosztów budowy, zachęcają nas też estetyką.