Jaki profil okienny będzie odpowiedni do twojego domu?

profil okienny

Branża budowlana z każdym rokiem dostarcza nam coraz nowocześniejszych technologii, przez co wybór jednej z nich może wydawać się bardzo trudny. To samo tyczy się okien. Z pozoru łatwy zakup, przekształca się w długie rozważania na temat odpowiedniego rozwiązania. Oprócz aspektów wizualnych należy również wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i dostosować je do panujących warunków. Jaki profil okienny będzie odpowiedni dla twojego domu?

Czym jest profil okienny?

Profilem okiennym nazywamy konstrukcję utrzymującą szybę. Składa się ona z:

  • ramy,
  • ościeżnicy,
  • listw przyszybowych,
  • profili łączących.

Jest to najważniejszy element każdego okna, gdyż odpowiada nie tylko za walory estetyczne, ale również ma właściwości termoizolacyjne oraz zabezpiecza przed włamaniem. Niestety wybór odpowiedniego profilu okiennego nie jest łatwy i często wykręcając się brakiem znajomości, zdajemy się jedynie na informacje uzyskane w sklepie. Zanim jednak podejmiemy stosowną decyzję, warto samemu zagłębić temat, gdyż wybór odpowiedniego okna jest niezwykle istotny.

Profile różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również:

  • rodzajem konstrukcji,
  • liczbą komór,
  • wzmocnieniami,
  • rozmieszczeniem uszczelek,
  • wentylacją,
  • odwodnieniem.

Podział profili okiennych ze względu na klasę

Konkretne wymagania co do zastosowanej technologii sprawiają, że profile okienne dzielimy na trzy klasy:

  • Klasa A – najwyższa klasa, grubość ścianek widocznych nie może być mniejsza niż 2,8 mm, a ścianek niewidocznych mniejsza niż 2,5 mm,
  • Klasa B – grubość ścianek widocznych nie może być mniejsza niż 2,5 mm, a ścianek niewidocznych mniejsza niż 2,0 mm
  • Klasa C – nie posiada żadnych wymagań co do grubości ścianek.

Poszczególne klasy świadczą o wytrzymałości danego profilu, dlatego wydawać by się mogło, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup okna o profilu okiennym klasy A. Niekoniecznie jednak może okazać się to takie oczywiste, gdyż klasa profilu w żaden sposób nie wpływa na wartości użytkowe okna, a w głównej mierze decydują o tym pozostałe parametry.

Głębokość profili okiennych

Głębokość profili okiennych jest elementem bardzo istotnym, gdyż wpływa na sztywność konstrukcyjną okna oraz jego izolacyjność pod względem cieplnym i akustycznym. 

Głębokość poszczególnych profili decyduje o liczbie komór, jakie posiada profil okienny. Tym sposobem:

  • Profile trzykomorowe – głębokość od 58 mm do 69 mm, standardowo przyjmuje się wartość 60 mm,
  • Profile pięciokomorowe – głębokość od 70 mm do 79 mm, standardowo przyjmuje się wartość 70 mm,
  • Profile sześcio- i więcej komorowe – głębokość powyżej 80 mm.

Obecnie najczęściej produkuje się profile pięcio- lub sześciokomorowe. Im głębsza zabudowa, tym okno jest cieplejsze, gdyż liczba komór wpływa na współczynnik przenikania ciepła.

Podział profili okiennych ze względu na rodzaj materiału

Profile drewniane

Profile drewniane sprawiają, że budynek wygląda oryginalnie. Coraz częściej stawiamy na tego typu rozwiązanie i decydujemy się na naturalną stylistykę. Niestety nadal mylimy okna drewniane ze starym typem i krytykujemy za brak szczelności, co jest błędne.

Dzisiejsze drewno jest klejone warstwowo, przez co zapewniona jest ich odpowiednia szczelność. Przed kupnem okien drewnianych należy jednak sprawdzić, czy posiadają odpowiedni współczynnik infiltracji. Zgodnie z przepisami musi on wynosić minimum 0,3.

Zaletą okien drewnianych jest przede wszystkim wykańczanie ich farbami akrylowymi, lakierami kryjącymi lub lakierami lazurującymi, co pozwala wydobyć ich piękno, gdyż w całości ukazuje wewnętrzne pierścienie drewna. Wadą tego typu rozwiązania jest natomiast mała odporność na wilgoć, przez co profile drewniane muszą być co jakiś czas odnawiane.

Okna drewniane sprawdzą się przede wszystkim w przypadku domów jednorodzinnych i pasywnych.

Profile PCV

Profile wykonane z PCV są obecnie najczęstszym wyborem klientów. Na ich popularność wpływa przede wszystkim przystępna cena produktu. Zaletą okien z PCV jest  wysoka izolacyjność akustyczna, ale również izolacyjność cieplna. Na czynniki te wpływa w głównej mierze budowa profilu wykonanego z PCV, gdyż ich wnętrze podzielone jest na komory.

Niestety profile z PCV mają również swoje wady. Pierwszą z nich jest niższa stabilność. Nie jest to zalecane rozwiązanie dla większych okien. W tym wypadku zdecydowanie lepszym wyborem będą okna drewniane lub z aluminium. Co więcej, białe okna PCV pod wpływem promieni słonecznych wykazują predyspozycje do żółknięcia.

Okna PCV wykorzystać można zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i mieszkania.

Profile aluminiowe

Cechą charakterystyczną aluminium jest wytrzymałość, dlatego też profile aluminiowe zaleca się przy wykonywaniu bardzo dużych przeszkleń o nowoczesnym charakterze. Co więcej, zawartość krzemu i magnezu sprawia, że są odporne na korozje. Niestety jest to metal, dlatego przewodzi zarówno ciepło, jak i dźwięk.

Profile aluminiowe wykorzystywane są najczęściej przy budowie budynków biurowych.

Profile drewniano-aluminiowe

Jest to nowoczesne rozwiązanie polegające na tym, że cała konstrukcja okna zbudowana jest z drewna pokrytego ze strony zewnętrznej aluminiową nakładką. Warstwa metalu chroni okno nie tylko przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, ale również przed włamaniem.

Jest to znakomita propozycja dla osób, które cenią sobie klimat drewnianych okien, a jednocześnie z pewnych względów obawiają się o ich wytrzymałość.