Zakup mieszkania od dewelopera — na co zwrócić uwagę?

mieszkania

Zakup idealnego mieszkania to nie tylko marzenie każdego z nas, ale przede wszystkim bardzo ważna decyzja, która zostanie z nami na lata. Najlepszą inwestycją jest zakup mieszkania w nowym budownictwie, ponieważ można je wykończyć wedle własnego uznania i potrzeb. Obecnie oferta mieszkań na rynku deweloperskim jest bardzo bogata, jednak rozpatrując ją, nie należy kierować się jedynie ceną nieruchomości. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania od dewelopera.

Po pierwsze: sprawdź dewelopera

W stolicy Wielkopolski działalność prowadzi wielu deweloperów – rynek nieruchomości w tym mieście intensywnie się rozwija a nowe mieszkania w Poznaniu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących.

Na rynku działa wielu deweloperów, z których nie każdy może poszczycić się nienaganną renomą. Przejrzyj zatem Internet i sprawdź opinie o deweloperze, którego wybrałeś. Dobrze, jeśli osobiście odwiedzisz okolicę jego wcześniejszych inwestycji i sam ocenisz, jak wygląda zagospodarowanie przestrzenne wokół nich — jak wygląda zieleń, jak prezentuje się infrastruktura oraz sieć punktów usługowych. Jeśli zauważysz jakieś braki i niedociągnięcia, może to powtórzyć się także na Twoim przyszłym osiedlu.

Dowiedz się również, czy dany deweloper nie jest w likwidacji, sprawdzając odpis z Krajowego Rejestru Sądowego oraz czy należy do organizacji, które zwiększają jego wiarygodność np. Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Taki zrzeszony deweloper ma obowiązek postępować zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk względem swoich klientów oraz przestrzegać zasad Katalogu Umowy Deweloperskiej. Dodatkowo, jeśli konkretny deweloper znajduje we wpisie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, lepiej zastanów się, dwa razy nad jego wyborem.

Po drugie: dokonaj przeglądu zagospodarowania przestrzennego

Wizualizacje, które  deweloper umieszcza w katalogu lub w Internecie są piękne, jednak nigdy nie powinieneś sugerować się nimi w stu procentach. Jest to szczególnie ważne, jeśli okolica dopiero co powstaje i nie ma zbyt wiele budynków. Przede wszystkim sięgnij po plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy. Zwróć uwagę, jak przedstawiają się przyszłe inwestycje, jaka zabudowa może powstać obok (domki jednorodzinne, lokale usługowe, biurowce, bloki), jak będzie wyglądała sieć komunikacyjna wraz z przebiegiem ulic oraz jakie punkty handlowo-usługowe powstaną w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że za jakiś czas pod oknem twojego mieszkania nie powstanie budynek lub nie będzie przebiegała ruchliwa ulica. Sprawdź także, czy inwestor wykonał badania środowiskowo-gruntowe, czy może pominął ten temat. Nie tylko przekonasz się o jego rzetelności lub jej braku, ale i dowiesz się, pod jaką zabudowę nadaje się obszar wokół twojego przyszłego mieszkania.

Po trzecie: zwróć uwagę na umowę

Jeśli już znalazłeś mieszkanie idealne dla siebie, czas podpisać umowę z deweloperem. Jednak i tu musisz być czujny. Absolutnie unikaj podpisywania umowy przedwstępnej w postaci umowy cywilnoprawnej. Choć w ten sposób oszczędzisz na notariuszu, to w przypadku, gdy deweloper nie wywiąże się z jakiegokolwiek punktu umowy, nie otrzymasz za to żadnej rekompensaty — inwestor zwróci jedynie zadatek, a Ty pozostajesz z niczym.

Najlepiej jest podpisać umowę notarialną, inaczej „umowę deweloperską”, do której zobowiązany jest każdy uczciwy i zrzeszony deweloper, a której kosztami podzielisz się z nim po połowie. Mimo iż dalej jest to rodzaj umowy przedwstępnej, nie zaś umowa kupna-sprzedaży, to dzięki niej zabezpieczysz swoje interesy. W umowie notarialnej powinny zawrzeć się m.in.: szczegółowe informacje dotyczące daty zakończenia budowy, skutki odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron, kary za niewywiązanie się z poszczególnych punktów umowy, zasady odbioru mieszkania czy zasady przeniesienia własności na nabywcę.

Po czwarte: bądź czujny przy odbiorze mieszkania

Sam odbiór mieszkania to również bardzo istotna czynność, której nie powinieneś bagatelizować. W momencie odbioru mieszkania można zgłaszać wszelkie niezgodności lub usterki, które zauważysz, opierając się na umowie deweloperskiej. A zatem zanim mieszkanie nie będzie w pełni gotowe do zamieszkania warto, abyś przyjrzał się tynkom i ścianom czy są proste, zmierzył powierzchnię mieszkania, sprawdził wszystkie instalacje, drzwi i okna, czy są szczelne, a także balkon. Możesz także sprawdzić, czy ich parametry są zgodne ze specyfikacją mieszkania, w którą powinna być opatrzona umowa notarialna. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej roli, poproś o poradę rzeczoznawcę.

Przed zakupem jakiegokolwiek mieszkania od dewelopera warto dokładnie sprawdzić jego renomę, zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego całej inwestycji, dokładnie przeczytać umowę notarialną oraz rzetelnie przyjrzeć się mieszkaniu przed jego odbiorem. Jeśli poświęcisz na to nieco więcej czasu i uwagi z całą pewnością uda ci się znaleźć mieszkanie twoich marzeń.