Tynki mineralne – gdzie i kiedy stosujemy? 

tynki mineralne

Tynki mineralne to najlepsze, a zarazem skuteczne rozwiązanie podczas prac, które dotyczą ociepleń budynków. Mają szerokie zastosowanie w budownictwie, ponieważ nadają się zarówno do wykończenia ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Tynk mineralny tradycyjny oraz cienkowarstwowy charakteryzuje się sypką, bądź gotową do nałożenia już formą i aplikowany jest ręcznie lub za pomocą odpowiedniego sprzętu natryskowego, w zależności od rodzaju zaprawy.

Główne zalety tynków mineralnych – idealny wybór 

Wśród różnorodnych zapraw można znaleźć wiele rozwiązań, natomiast doskonałą inicjatywą mogą okazać się jednak tynki mineralne ze względu na swoje ponadprzeciętne właściwości, które jednocześnie odznaczają się następującymi zaletami:

  • Wysokie pH – zasadowe środowisko jest odporne na rozwój mikroorganizmów. Sprawia to,  surowiec nie porasta glonami i w żaden sposób nie podlega zagrzybieniu.
  • Wysoka trwałość i odporność na czynniki mechaniczne oraz warunki atmosferyczne
  • Świetna paroprzepuszczalność cząstek pary wodnej
  • Niepodatność na ogień

Jaki tynk wybrać? – zastosowanie i atrybuty 

Istnieją pewne różnice między dwiema zaprawami, co oznacza, że każda z nich ma inne zastosowanie.

Tynk mineralny tradycyjny nakładany jest grubą warstwą bezpośrednio na ściany zewnętrzne lub przegrody budowlane, wykonane z takich materiałów, jak np. cegła lub pustaki ceramiczne. Jego podłoże stanowi warstwę przeznaczoną do wykończenia, czyli malowanie przy użyciu farb mineralnych, silikonowych, bądź też wapiennych. Pośród tynków mineralnych tradycyjnych można wyróżnić poszczególne zaprawy, takie jak tynk cementowy, cementowo-wapienny, gipsowy, wapienny oraz gipsowo-wapienny.

Tynk mineralny cienkowarstwowy nakładany jest cienką warstwą i stosowany przy pracach dekoracyjno-wykończeniowych. Stosowany głównie w systemach ociepleń bezspoinowych, czyli takich, których bezpośrednim materiałem są wełna mineralna lub styropian.

Gotowa i otynkowana infrastruktura – czy wolno i czy należy malować? 

Nałożony na ściany tynk powinien służyć przez lata, więc trzeba pamiętać o tym, aby koniecznie pomalować gotowe i wyschnięte podłoże. Takie rozwiązanie ma na celu nie tylko służyć dekoracji, ale i także zwiększyć żywotność tynku poprzez mniejsze wchłanianie wody. Nałożona na zaprawę farba to również idealny sposób na utrzymanie czystości, gdyż zapobiega ona powstawaniu nalotów na skutek wykwitów solnych. Niezależnie od tego, czy zaprawa jest koloru białego, czy też barwiona, wówczas należy ją pomalować.