Sufity podwieszane

sufity podwieszane

Sufity podwieszane to bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Dzięki niezwykle szerokim możliwościom ich zastosowania w pracach wykończeniowych zyskały bardzo dużą popularność. Niewątpliwie dużą zaletą sufitów podwieszanych jest ich łatwy montaż oraz duża podatność na modyfikacje.

Funkcjonalność – sufity podwieszane

Sufity podwieszane są często stosowane ze względu na funkcjonalność, jaką oferują. Dzięki nim możemy w łatwy sposób obniżyć wysokość, na jakiej znajduje się sufit w naszym mieszkaniu. Obniżenie sufitu za pomocą płyt kartonowo-gipsowych to niezwykle popularny zabieg stosowany w kamienicach. Obniżenie sufitu w takim przypadku ma kilka zalet, pierwszą z nich jest oczywiście zmniejszenie powierzchni ogrzewanej w okresach jesiennych i zimowych. Drugą zaletą stosowania sufitów podwieszanych jest maskowanie wszelkiego rodzaju instalacji elektrycznych, klimatyzacji czy ogrzewania i wentylacji. Trzecią zaletą obniżenia sufitów w kamienicach jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Często pomieszczenia w kamienicach wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości z uwagi na wysoki sufit i małą szerokość ścian. Obniżając sufit z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych, możemy poprawić odbiór wizualny samego mieszkania.

Możliwości dekoracyjne sufitów podwieszanych

Oświetlenie halogenowe lub ledowe to niezwykle popularne rozwiązanie, stosowane do oświetlenia i nadania odpowiedniego charakteru pomieszczeniom. Prowadzanie instalacji elektrycznych w tradycyjnych stropach i ściana to niezwykle trudna praca. Szczególnie gdy nie do końca jesteśmy pewni efektu i będziemy chcieli dokonać kilku poprawek. W takich sytuacjach, z pomocą przychodzą nam sufity podwieszane i płyta karton gips. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala nam w szybki sposób stworzyć wymarzony sufit z efektownym oświetleniem ledowym lub halogenowym. W przypadku wyboru płyt g-k mamy niezwykle wiele dostępnych rozwiązań, które pozwolą nam w łatwy i szybki sposób formować nawet najbardziej wymyślne kształty.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Szukając sufitu podwieszanego, możemy spotkać kilka systemów i technologii, w jakich został wykonany. Oczywiście najczęściej spotykanym jest ten wykonany z płyt kartonowo gipsowych, ale nie możemy zapomnieć o sufitach panelowych (mineralnych), drewnianych, metalowych czy napinanych.

Sufit z płyty kartonowo-gipsowej

Jest to chyba najpopularniejsze rozwiązanie, jakie możemy spotkać na polskich budowach i remontach. Ten rodzaj sufitów spotkamy zarówno w domach, mieszkaniach, jak i biurowcach. Sufity z płyt kartonowo-gipsowych odznaczają się dużą wytrzymałością, niską wagą oraz dużą łatwością obróbki. Płyty gipsowo-kartonowe mają niezwykle duży potencjał, jeśli chodzi o możliwości dekoracyjne. Dużą zaletą zastosowania płyt g-k jest ich duża i równa powierzchnia, która pozwoli nam kryć wszystkie mankamenty i nierówności podłoża.

Sufity panelowe

Sufity panelowe możemy spotkać najczęściej w pomieszczeniach biurowych, budynkach użyteczności publicznej oraz sklepach. Panele sufitowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów opartych o drewno lub PCV. Ich montaż i aranżacja jest niezwykle łatwa, gdyż całość jest mocowana do metalowego stelaża. Ich dużą zaletą jest niezwykle łatwa możliwość aranżacji i podatność na przyszłe zmiany. Jeden moduł możemy zastąpić nowym modułem w innym kolorze lub ze wmontowanym oświetleniem.

Drewniane sufity podwieszane

Rozwiązanie to jest niezwykle ciekawe i dość oryginalne, co sprawia, że pomieszczenie niemal automatycznie zyskuje ciekawy charakter. Sufity podwieszane, wykonane z drewna doskonale komponują się z niedoskonałościami, jakie możemy spotkać w kamienicach i starym budownictwie. Sufity wykonane z naturalnego drewna wraz z biegiem czasu barwią się na ciemniejszy kolor, nadając pomieszczeniom przyjemny nastrój.

Pamiętajmy, że wybór sufitu podwieszanego w głównej mierze powinien zależeć od przeznaczenia danego pomieszczenia, w którym będzie on zamocowany. Przed finalnym wyborem technologii, warto zapoznać się ze specyfikacją pomieszczeń, tak by dobrać sufit funkcjonalny oraz spełniający nasze oczekiwania estetyczne.