Skup mieszkań, domów i lokali – jak to działa?

skup mieszkań

Coraz częściej na ulicach naszych miast można zobaczyć ogłoszenia dotyczące skupu mieszkań. Co to w ogóle oznacza i czy jest to opłacalny interes dla każdego? W jaki sposób skorzystać i czy ma to jakieś wady? Przyglądamy się usłudze skupu mieszkania.

Prostota działania

Zasadniczo skup mieszkania działa bardzo podobnie do tego, do czego mogliśmy przywyknąć, oglądając ogłoszenia dotyczące skupów samochodów. Cała istota działania polega na tym, że proces pozbywania się posiadanego przez nas mieszkania zostaje uproszczony do minimum, zaś wszystkie formalności przebiegają szybko i sprawnie. Niepodważalną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość otrzymania gotówki za swoje mieszkanie w bardzo krótkim czasie. Osoby skupujące mieszkania zazwyczaj dysponują odpowiednimi kwotami w gotówce i są w stanie dokonać wszelkich niezbędnych formalności nawet w ciągu jednego lub dwóch dni. Jeżeli zatem komuś zależy wyjątkowo na czasie, to skup mieszkań powinien być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Przebieg skupu mieszkania

W przypadku skupywania mieszkań wszystko jest stworzone do tego, by ograniczyć przebieg procedur w czasie. Po umówionej wizycie z przedstawicielem firmy zajmującej się skupem mieszkań, przedstawiciel przyjeżdża, by dokonać wyceny na miejscu. Taka wycena nie zajmuje dużo czasu i kończy się konkretną ofertą finansową. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia co do wysokości ceny mieszkania, wówczas podpisują umowę przedwstępną. Następnym krokiem jest wizyta u notariusza, gdzie można dokonać oficjalnego podpisania umowy sprzedaży mieszkania. Po dopełnieniu tych formalności, osoba sprzedająca mieszkanie może cieszyć się posiadaniem całej kwoty w gotówce. Sprzedaż zadłużonego mieszkania również jest możliwy, skup uwzględni zadłużenie podczas wyceny.

Czy skup mieszkań ma wady?

Przywykło się uważać, że oferty dotyczące skupu mieszkań to ostatnia deska ratunku dla desperatów, którzy potrzebują szybko dużej sumy pieniędzy. Nie jest to do końca prawdą, bo te oferty nie dotyczą przecież jedynie ludzi będących znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jeśli na przykład ktoś posiada mieszkanie odziedziczone w spadku, które jest mocno zaniedbane i właściwie nie ma ani czasu ani środków finansowych na to, by doprowadzić je do stanu używalności, kontakt z osobą skupującą mieszkania może być rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z nowo nabytym spadkiem.

Prawdą jest, że sprzedaż mieszkania w firmie oferującej skup mieszkań, oznacza otrzymanie nieco niższej sumy pieniędzy niż miałoby to miejsce w sprzedaży bezpośredniej. Trzeba jednak pamiętać, że taka sprzedaż może zająć wiele czasu. Mając na uwadze wszystkie za i przeciw, każdy posiadacz mieszkania musi po prostu samodzielnie zdecydować, czy takie rozwiązanie jest warte uwagi.