Plafony – jako oświetlenie ogólne, dodatkowe i dekoracyjne

plafony

Plafony to lampy dobrze nam znane i wciąż lubiane. Niegdyś nie cieszyły się sławą, bo kojarzone były z nieciekawym oświetleniem, któremu daleko było do funkcjonalności, a tym bardziej estetyki. Dziś możemy liczyć na eleganckie, ekstrawaganckie, futurystyczne lub glamour plafony, które wpisują się w dowolne wnętrza, niezależnie od ich wystroju oraz przeznaczenia.

Czym się charakteryzują plafony? Sprawdzamy, jakie zalety posiada to proste, minimalistyczne, a jednocześnie oryginalne oświetlenie.

Do małych, średnich i dużych

Oświetlenie w formie plafonów nadaje się do zastosowania w każdym wnętrzu – małym, dużym i średnim. Płaska lampa, która przylega do sufitu nie zabiera zbędnie miejsca. Może być zatem wkomponowana w nietypowe, niewymiarowe, niskie i wysokie pomieszczenia. Wraz z pozostałymi typami lamp, które zastosowano w danym wnętrzu, może uczestniczyć w poprawianiu proporcji.

Jednocześnie jest to sposób na równomierne oświetlenie przestrzeni i dotarcie do każdego jej zakątka. Co więcej, dostępność coraz szerszej palety plafonów sprawia, że ich wkomponowanie w najbardziej unikalne i niespotykane dotąd aranżacje, nie stanowi najmniejszego problemu. Jak ogromna różnorodność panuje w tej kategorii lamp można się przekonać, przeglądając ofertę sklepu https://lampy.it/.

Rola w zależności od potrzeb

Konstrukcja i sposób montażu plafonów decydują o tym, że mogą one przybierać rolę różnych typów oświetlenia. Plafon zamontowany na suficie będzie oświetleniem głównym. Ulokowany na ścianie przyjmie na siebie rolę oświetlenia dodatkowego bądź uzupełniającego. Będzie spełniał tę samą funkcję, co tradycyjny kinkiet.

Ten sam plafon może być dekoracją pośród całej aranżacji, która zwraca na siebie uwagę, dodaje klasy, wyrafinowania bądź nuty elegancji. Tylko od użytkowników zależy, czy lampa tego typu będzie tłem dla wystroju, harmonijnym uzupełnieniem współgrającym z pozostałymi lampami zastosowanymi we wnętrzu, czy też kluczową i funkcjonalną jednocześnie ozdobą.

Jak wybrać plafon?

Wybór powinien być podyktowany właściwie tymi samymi kryteriami, co w przypadku każdego innego rodzaju oświetlenia. Plafon ma nie tylko pasować do aranżacji, ale przede wszystkim do przeznaczenia danego wnętrza. Od tego bowiem zależy jego konstrukcja, rozmiar, kształt, czy liczba zastosowanych punktów świetlnych.

Plafony z kilkoma ruchomymi źródłami światła pozwolą na precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlenia wnętrza. Te bliższe dawnym odpowiednikom, płaskie, geometryczne, z osłoniętą żarówką i mlecznym kloszem, sprawdzą się do oświetlania łazienek, kuchni, salonów oraz korytarzy. Równie dobrze mogą zagościć w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, bo ze względu na przyleganie do ściany będą stanowiły bezpieczną alternatywą w stosunku do zwisających lamp, o które łatwo zawadzić podczas zabaw.

Plafony jeszcze długo pozostaną w trendach oświetleniowych. Inspirują, zaskakują i spełniają oczekiwania wszystkich użytkowników, nawet tych najbardziej wymagających.