Jak rośliny domowe oczyszczają powietrze? 3 przykłady

mieszkanie

W trosce o nasze zdrowie podczas dni, kiedy smog jest szczególnie męczący, szukamy naturalnych i sprawdzonych metod oczyszczania domowego powietrza. Wtedy pomocą mogą okazać się rośliny domowe. W wielu domach kwiaty doniczkowe służą wyłącznie jako ozdoba i wiele osób nie zdaje sobie z dobroczynnego ich wpływu na nasze zdrowie. Zaleca się oprócz stosowania filtrów właśnie posiadanie kwiatów. Lubianą z powodu jej mało skomplikowanej natury jest roślina o nazwie Sansewieria {Sansevieria trifasciata} ponieważ nie straszne jej długie dni bez podlewania i zapominalscy domownicy.

Oczyszczanie powietrza przez rośliny jak to działa?

Naukowcy twierdzą, że rośliny doniczkowe, które posiadamy w naszym domu lub biurze są niezbędnym elementem w walce o nasze zdrowie w czasie, kiedy wzrost zanieczyszczeń staje się poważnym problemem, a skuteczność walki ze smogiem staje się kluczowym elementem życia. Sugerują, że posiadanie od trzech do sześciu kwiatów doniczkowych pozwoli częściowo oczyścić nasze powietrze z trujących nas substancji. Problem opisali jako „zespół chorobowy budynków” i dotyczy ono miejsc, w których spędzamy wiele godzin, czyli jest to mieszkanie lub biuro. Na wzrost zanieczyszczenia powietrza wpływają farby, tapicerka, bakterie, pleśń, czyli mnóstwo niewidocznych na co dzień związków i substancji zabójczych dla naszego zdrowia.

Pojawiające się bóle głowy czy senność nie zawsze muszą być wynikiem problemów zdrowotnych. Mylnie zatem sądzimy, że to wyłącznie smog powoduje problemy z oddychaniem, alergie i bóle głowy. Owszem jest to jeden z kluczowych czynników, natomiast warto zatem wiedzieć, jak możemy się przed nim chronić w zaciszu swojego domu. Zatem jak mogą pomóc tu w zasadzie rośliny? Wyniki badań jasno wskazują, że rośliny doniczkowe są kluczowym elementem w walce o czyste powietrze. Rośliny jak Sansewieria wchłaniają gazy poprzez liście i łodygi, które dla nich są również toksyczne, jednak posiadają znakomity system obronny, który pozwala na zneutralizowanie niebezpiecznych substancji. Oprócz tego, że rośliny doskonale nawilżają powietrze to jeszcze ich zielony kolor nas uspokaja. Podsumowują rośliny doniczkowe wchłaniają oraz metabolizują dwutlenek siarki, pomagają walczyć z kurzem, znacząco obniżając, o jedną trzecią zawartość dwutlenku azotu w powietrzu, jak również wchłaniają i rozkładają niepożądane związki chemiczne z powietrza wewnętrznego. Genialne w swej prostocie prawda?

Trzy rośliny oczyszczające

  1. Sansewieria {Sansevieria trifasciata} liczy sobie około pięćdziesięciu gatunków, z czego tylko pięć z nich to rośliny doniczkowe. Są to Sansewieria cylindryczna, gwinejska, okazała, smukła oraz długokwiatowa. Wysokość kwitu zależy od jej gatunku, ale maksymalna to jeden metr. Liście sansewierii są sztywne, wzniesione, ostro zakończone i mają ciemnozieloną barwę. Mają delikatny kwiatostan, który ładnie pachnie. Sansewieria ma właściwości gromadzenia wody w liściach, które są grube i mięsiste. Sansewieria zwana jest również „wężownicą” lub „językiem teściowej”, ponieważ jej liście są wężowate, mieczowate lub spiczaste. Kwiat ten jest doskonały dla zapominalskich i ze względu na swoją odporność na suszę nazywana jest również „żelazną damą”. Ciekawostka jest, że np. w Brazylii, gdzie sansewieria nazywana jest „mieczem świętego Jerzego”, przypisuje się tej roślinie wyjątkowe właściwości uznając ją jako symbol siły oraz wierząc że chroni i uzdrawia oraz jest symbolem religijnym.
  2. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum). W porównaniu do sansewierii skrzydłokwiat jest bardziej wymagającą rośliną. Roślina ma lancetowate liście, które są długie na około 30 cm, skórzaste i połyskliwe i mają ciemnozieloną barwę. Potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego miejsca w naszym domu. Musi to być przestrzeń pół cienista, z dużą wilgotnością powietrza – podłoże powinno być wilgotne cały czas. Skrzydłokwiat ma delikatne białe kwiaty, które pachną. Są dekoracyjną ozdobą naszego domu. Zdarza się, że skrzydłokwiat zakwita również zimą.
  3. Paprotka {Polypodiopsida} To jedna z roślin, która ma właściwości oczyszczania powietrza i zarazem jest bardzo popularna. Lubią jasne stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła, ale na krótką metę zniosą również zacienione. Nie należy przesadzać z podlewaniem, ponieważ liście mogą zżółknąć. Najlepszym podłożem jest to z kwaśnym odczynem oraz przepuszczalne. Paproć wchłania substancje znajdujące się w toksycznych farbach, kuchenkach gazowych i wiele innych, o których na co dzień wolimy nie myśleć.