Pellet na sezon grzewczy prosto od producenta

pellet

Kupowanie opału na zimę zwykle ma miejsce okresie letnim bądź wczesną jesienią, czyli jeszcze zanim zajdzie potrzeba uruchomienia instalacji grzewczej. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim nikt nie lubi, gdy następuje nagłe załamanie pogody, robi się zimno, a nie ma czym rozpalić w piecu. Dlatego też zostawianie niektórych spraw na ostatnią chwilę jest ryzykowne, poza tym ceny opału w sezonie grzewczym mogą być wyższe, aniżeli poza sezonem.

Przygotowania do sezonu grzewczego a rodzaj opału

Kolejną kwestią jest rodzaj opału. Przykładowo drewno należy kupić ze sporym wyprzedzeniem, po to, by mogło dobrze wyschnąć. Z kolei na magazynowanie brudzącego węgla trzeba przeznaczyć jakąś część budynku gospodarczego, co wyłącza ją z użytkowania. Natomiast w przypadku pelletu, który jest opałem niebrudzącym, dostarczanym w szczelnych, wygodnych workach i od razu gotowym do użytku, nie ma większych problemów z magazynowaniem. Dlatego też pellet na sezon grzewczy wiele osób dokupuje w środku zimy.

Jaki powinien być dobry pellet?

Pellet to paliwo pochodzenia naturalnego, powstające ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, niekiedy także trzciny czy słomy. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się pellet sosnowy, do którego produkcji wykorzystuje się odpowiednio wyselekcjonowane zręby i wióry.

Dobry pellet na sezon grzewczy pali się równo i długo, a jednocześnie oddaje do pomieszczeń wystarczającą ilość ciepła. Jeżeli paliwo jest złej jakości, spieka się, strzela, nie spala dobrze i szybko zapełnia pojemnik na popiół, do tego może powodować kosztowne awarie podajnika. Ponadto pellet z domieszką nieznanych substancji oraz materiałów drewnopodobnych wydziela nieprzyjemną woń i nie pozostaje bez wpływu na jakość powietrza. Dlatego też chcąc ogrzewać dom ekonomiczne, wygodnie i ekologicznie, powinniśmy postawić na pellet prosto od producenta.

Jak powstaje pellet na sezon grzewczy?

Dlaczego warto postawić na pellet prosto od producenta? Ponieważ w przeciwieństwie do hurtowni, która nie ma wglądu w proces powstawania pelletu, producent kontroluje każdy etap procesu produkcyjnego. Idealnie, jeśli korzysta przy tym z własnego surowca drzewnego, a nie sprowadza go z okolicznych zakładów przetwórstwa drzewnego.