Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjny grzejnik – co jest lepsze?

ogrzewanie

Wybór grzejników lub ogrzewania podłogowego jest jednym z najważniejszych wyborów, jakiego trzeba dokonać, wybierając instalację grzewczą. System ogrzewania podłogowego jeszcze do niedawna był traktowany jako rozwiązanie ekstrawaganckie, obecnie stał się standardem. Wybór każdego ze sposobów ogrzewania niesie za sobą pewne ograniczenia, grzejników nie wolno zasłaniać meblami, są więc elementem wyposażenia wnętrza rzucającym się w oczy. Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga zaakceptowania ograniczeń związanych ze sposobem wykończenia podłóg.

Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Stosowane obecnie nowoczesne grzejniki do pokoju mają niską zawartość wody i łączone są rurkami o małej średnicy. Dzięki temu w instalacji znajduje się mało wody, więc potrzeba tez mniej energii do jej podgrzania, jest możliwość lepszego sterowania wysokością temperatury, następuje szybkie nagrzanie pokoju i zmniejszenie ogrzewania, gdy robi się cieplej. Układ charakteryzuje niska bezwładność cieplna, wyposażenie centralnego kotła grzewczego w regulację pogodową, a grzejniki w zawory termostatyczne umożliwi oszczędne i jednocześnie komfortowe ogrzewanie domu.

Ogrzewanie grzejnikowe jest dobrym rozwiązaniem w sypialni, ponieważ umożliwia zachowanie niższej temperatury przy samej podłodze, co sprzyja osiągnięciu lepszych warunków do spania. Zazwyczaj stosowane jest także w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach, ponieważ ogrzewanie podłogowe może w takim wypadku stanowić nadmierne obciążenie stropu.

Sprawdź cenę grzejników pionowych w AG Grzejniki Design

Ogrzewanie podłogowe

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego na etapie budowy nowego domu, można również wykorzystać do tego celu remont. Ogrzewanie podłogowe jest droższe w momencie instalacji od  ogrzewania grzejnikowego, ale w dłuższej perspektywie oznacza oszczędność energii. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, w pomieszczeniu można utrzymywać temperaturę niższą o 2 stopnie C, a efekt odczuwania ciepła jest podobny jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Jeżeli cała podłoga we wnętrzu zostanie równomiernie nagrzana, promieniowanie ciepła będzie bardzo harmonijne na całej powierzchni, co powoduje takie samo odczucie ciepła w całym pomieszczeniu. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku salonu, łazienki czy holu. Powoduje to również niższą cyrkulację powietrza i w konsekwencji mniejsze osiadanie kurzu, co jest korzystne szczególnie dla alergików. Ogrzewanie podłogowe wyjątkowe dobrze zapobiega rozwojowi pleśni.

Ogrzewanie podłogowe nie zakłóca również w niczym przestrzeni aranżacyjnej mieszkania. Grzejniki zajmują sporo miejsca, co jest kłopotliwe szczególnie w przypadku małych przestrzeni, np. wąskich łazienek. Koszty ogrzewania w przypadku tego rodzaju ogrzewania można obniżyć, łącząc podłogówkę z pompą ciepła albo kolektorami słonecznymi.

Czym wykończyć podłogę?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba wziąć pod uwagę, że szczególnie polecane do wykończenia podłóg w tym wypadku są materiały dobrze przewodzące temperaturę, jak płytki ceramiczne albo kamień. Producenci dopuszczają stosowanie niektórych paneli i wykładzin w przypadku tego rodzaju ogrzewania, ale daje to jedynie zapewnienie, że tego rodzaju surowiec wytrzyma określony sposób eksploatacji. Ilość ciepła z zastosowaniem takich materiałów będzie zawsze niższa niż w przypadku zastosowania materiałów dobrze przewodzących temperaturę.

Decyzję o sposobie ogrzewania każdy powinien podjąć sam, biorąc pod uwagę różne uwarunkowania techniczne oraz indywidualne upodobania estetyczne.