Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co lepiej sprawdzi się w domu?

ogrzewanie

domu?

Podjęcie decyzji o wyborze grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o instalacje w domu. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Które z nich będzie bardziej opłacalne?

Grzejniki a ogrzewanie podłogowe – na czym polega różnica?

Główna różnica między grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym polega na innej specyfice działania obu układów oraz miejsca montażu. Podłogówka jest ogrzewaniem płaszczyznowym – jako grzejnik służy cała powierzchnia podłogi. Różni się od kaloryferów niższymi temperaturami wody grzewczej, sposobem oddawania ciepła, niższymi kosztami ogrzewania oraz wyższym komfortem w ogrzewanych pomieszczeniach. Może ona służyć także do chłodzenia budynku w lecie. Porównując obie te opcje warto wziąć pod uwagę m.in. koszty ogrzewania, komfort cieplny, wydajność i regulację oraz trwałość.

Koszty ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, może być zasilane wodą grzewczą o temperaturze około 40 stopni Celsjusza (maksymalnie 60 stopni Celsjusza). To świetny sposób ogrzewania pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. Podłogówka umożliwia zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Dzięki dużej powierzchni oddawania ciepła ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie Celsjusza bez pogorszenia komfortu cieplnego. Poziom zaoszczędzonej energii wynosi 6-12 % w skali roku.

Wybierz mały grzejnik do swojej łazienki

Temperatura wody grzewczej dla grzejników wynosi około 70 stopni Celsjusza. Takie urządzenia mają dosyć małe rozmiary. Mogą one współpracować z pompą ciepła oraz kotłem kondensacyjnym, lecz ich sprawność nie będzie tak wysoka jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Niższa temperatura wody grzewczej wymaga zamontowania większego grzejnika lub kilku urządzeń w jednym pomieszczeniu, co generuje wyższe koszty.

Komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe umożliwia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury. Powierzchnia podłogi ma od 26 do 29 stopni Celsjusza w strefie stałego przebywania, natomiast w łazienkach i strefach brzegowych temperatura wynosi od 31 do 35 stopni Celsjusza. W pokojach podłoga jest jedynie lekko ciepła. Ogrzewanie pomieszczenia odbywa się w tym wypadku w 70% przez promieniowanie cieplne, natomiast w 30% przez konwekcję, czyli przepływ powietrza. Umożliwia to ograniczenie odkładania się kurzu.

Grzejniki z kolei większość ciepła oddają przez konwekcję. Najpierw powietrze przepływa przez grzejnik i nagrzewa się, po czym rozchodzi się po pomieszczeniu. Może to spowodować wzmożoną cyrkulację kurzu. Najwięcej ciepła przez promieniowanie przekazują grzejniki płytowe, natomiast najmniej – członowe.

Wygląd

W przypadku ogrzewania podłogowego powierzchnią oddawania ciepła jest podłoga, dzięki czemu rury i inne elementy instalacji nie są widoczne. Nie zajmują one miejsca, dlatego pozwalają na dowolne zaaranżowanie pomieszczenia.

Grzejnik w pokojach jest widocznym elementem, który nie zawsze prezentuje się estetycznie. By pomieszczenie było dobrze zaaranżowane, należy wybrać urządzenie o dopasowanych wymiarach, kolorze, jakości wykonania i odpowiednim sposobie podłączenia do instalacji.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o wyborze grzejników lub ogrzewania podłogowego musi bazować na potrzebach konkretnego użytkownika. Należy uwzględnić kwestie takie jak koszty ogrzewania, komfort cieplny czy wygląd instalacji. Warto też zadać sobie pytanie, czy ważniejsze będzie stałe utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu, czy możliwość jej szybkiej zmiany.