Jak wybrać maszynę do szycia?

szycie

Obecnie możemy obserwować, że bardzo dużo osób interesuje się domowym szyciem na maszynie. Krawiectwo jako zajęcia niezwykle ciekawe i kreatywne znowu wraca do łask. Osoby w różnym wieku pragną nauczyć się szyć i samodzielnie tworzyć produkty zarówno użytkowe jak i dekoracyjne. Aby móc oddawać się tej pasji trzeba posiadać maszynę do szycia. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb maszynę do szycia.

Jaką maszynę do szycia wybrać dla osoby początkującej?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z krawiectwem mogą czuć się nieco zagubione widząc jak ogromny wybór maszyn do szycia jest obecnie w sklepach. Osobie początkującej, która zamierza szyć jedynie na własne potrzeby, na początek warto polecić podstawową maszynę do szycia. Taka maszyna z pewnością powinna mieć kilka ściegów ozdobnych oraz podstawowe ściegi takie jak ścieg prosty i zygzak. Wskazane jest także aby miała wolne ramię, co bardzo ułatwia szycie takich elementów jak ściągacze czy kominy. Nowa maszyna do szycia dla osoby początkującej powinna być prosta w obsłudze i jednocześnie niezawodna. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na producentach a także na okres gwarancyjny. Obecnie proste nowe maszyny do szycia, z podstawowymi funkcjami można kupić już za 350 zł.

Jaką maszynę do szycia wybrać dla pasjonata krawiectwa?

Osoby, które uwielbiają zajmować się krawiectwem i mają wiele pomysłów do zrealizowania, z pewnością będą potrzebowały bardziej zaawansowanej maszyny niż osoby początkujące. Tego typu klientom warto polecić maszyny komputerowe. Choć są one nieco droższe od podstawowych maszyn do szycia to z pewnością warto poczynić taką inwestycję, bo maszyny komputerowe dają naprawdę szerokie możliwości. Wybierając taką maszynę należy zwrócić uwagę na to czy posiada ona możliwość projektowania ściegów, regulowany docisk stopki, obcinacz nici oraz wbudowany górny transport. Istotne będą także: rodzaj oświetlenia, prędkość szycia i występowanie automatycznego ryglowania. Tym co wyróżnia maszyny do szycia komputerowe jest specjalny wyświetlacz, na którym widzimy dokładnie wybrany ścieg oraz jego parametry. Dodatkowo tego typu maszyny mają przycisk start/stop, dzięki czemu można je używać bez napędu nożnego. Bardzo wygodny jest także suwak prędkości, bo możemy taką prędkość zmniejszyć, na przykład wtedy, gdy szyjemy trudne elementy. Bardzo przydatne jest także automatyczne pozycjonowanie igły oraz możliwość szycia podwójną igłą, co przydaje się przy ściegach ozdobnych.

Wybór maszyn do szycia w sklepach jest dzisiaj bardzo duży. Zależnie od potrzeb można nabywać domowe maszyny do szycia, maszyny przemysłowe, hafciarki czy overlocki. Zawsze przed zakupem maszyny do szycia należy zastanowić się nad swoimi potrzebami i dokładnie zapoznać się z parametrami danego sprzętu.