Biokominek- czym jest i czym różni się od zwykłego kominka?

biokominek

Blask ognia z kominka jest chyba najlepszą rzeczą, jaką tylko możemy sobie wyobrazić jesienią czy zimą. Niestety, nie każdy z nas może pozwolić sobie na tradycyjny kominek. Rozwiązaniem jest biokominek, który można zamontować właściwie w każdym domu. Czym tak naprawdę jest biokominek i czy warto na niego postawić?

Biokominki- czym są?

Biokominek to rodzaj kominka, który od standardowej jego wersji różni się przede wszystkim rodzajem stosowanego paliwa. O ile w przypadku kominka tradycyjnego paliwem jest drewno czy brykiet, o tyle w przypadku biokominka, czyli kominka ekologicznego, paliwo ma postać ciekłą bądź żelową.Jest to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne, gdyż taki kominek podczas palenia wydziela naprawdę śladowe ilości dwutlenku węgla. Taka ilość nie jest dla nas niebezpieczna, nie wymaga szczególnych konstrukcji czy wyciągów kominowych. Oczywiście, warto zadbać o wentylację w pomieszczeniu po zakończonym paleniu, jednak zaletą jest fakt, że biokominek nie wymaga specjalnych przewodów kominowych. Z tego też pwoodu pozwolić mogą sobie na niego właściwie wszyscy, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach.

Biokominki wiszące- o czym pamiętać przy montażu?

Biokominki mogą mieć formę stojącą bądź wiszącą. Biokominek portalowy swoim wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjny kominek, jednak dzisiaj coraz częściej decydujemy się na montaż kominka na ścianie. O czym należy pamiętać przy montażu? Przede wszystkim o tym, że mimo, iż paliwem nie jest drewno czy brykiet, podczas użytkowania biokominka mamy do czynienia z żywym ogniem. Ważne jest więc zachowanie zdrowego rozsądku. Są biokominki, które posiadają wysoką szybę ochronną, część modeli jednak tej szyby nie posiada. To dlatego bardzo często biokominki montuje się wyżej, nawet na wysokości oczu. To bezpieczniejsze, gdy np. w domu poruszają się małe dzieci czy zwierzęta. Montując kominek, warto upewnić się, że w jego pobliżu nie ma żadnych łatwopalnych bądź nieodpornych na działanie wysokich temperatur materiałów, które mogłyby spowodować pożar. Jest to mało prawodpodobne, jednak wszędzie tam, gdzie jest ogień, należy zachować zdrowy rozsądek.

Biokominki wolnostojące- gdzie się sprawdzą?

W zależności od tego, jaki rodzaj biokominka wybierzesz, możesz zastosować go w różnych miejscach w domu. Biokominek portalowy sprawdzi się oczywiście w salonie jako atrakcyjny element dekoracyjny. Biokominek wiszący z powodzeniem możesz zastosować np. w sypialni czy w niewielkim mieszkaniu, w którym każdy centymetr jest na wagę złota. Istnieją także biokominki wolnostojące, które są mniejsze i mobilne. Możesz je postawić tam, gdzie akurat masz ochotę nacieszyć się blaskiem ognia.

Biokominki narożne- pomysł na stylową aranżację

Oprócz biokominków portalowych czy wiszących, ciekawą opcją są także biokominki narożne. Często posiadają one oszklenia, które są dodatkowym efektem dekoracyjnym. Taki biokominek sprawdzi się np. w otwartym salonie, szczególnie, gdy od innego pomieszczenia odgradza go ścianka działowa.

Kominki ekologiczne- jakie mają zalety?

Największą zaletą kominka ekologicznego jest przede wszystkim fakt, że może on być zastosowany wszędzie. Dotąd, by można było marzyć o kominku, trzeba było posiadać właściwą konstrukcję przewodów kominowych, odpowiednią wentylację i cały szereg innych, ważnych rzeczy. Biokominek pozwolił na cieszenie się z blasku naturalnego ognia każdemu. Paliwo w postaci płynnej jest bezpieczne, czyste i nieszkodliwe. Samo palenie w kominku jest banalnie proste. Wystarczy wlać paliwo w odpowiednie miejsce i podpalić nasączoną gąbkę w kominku. Trwa to kilka sekund, nie wydziela kurzu ani brudu. To doskonała  alternatywa dla zwykłego kominka, który dzisiaj nieco odchodzi już do lamusa głównie ze względu na coraz większe prawne ograniczenia i wysokie koszty eksploatacji. Jeden litr biopaliwa wystarczy na długi czas palenia, a żywy ogień zrobi wrażenie na każdym.

Dzięki biokominkom każdy ma szansę na posiadanie kominka w swoim domu. Trzeba jedynie pamiętać, że choć biokominek jest w pełni bezpieczny, nie służy do ogrzewania pomieszczeń, pełni rolę jedynie dekoracyjną. Niemniej jednak już samo siedzenie przy kominku sprawia, że robi nam się po prostu cieplej i przyjemniej. Docenimy to szczególnie teraz, jesienią i zimą, gdy temperatury nie rozpieszczają, a za oknem szaro i zimno. Kubek ciepłej herbaty i delikatny ogień z biokominka zdecydowanie poprawi Ci humor.

Biokominek- gdzie kupić?

Sklepem oferującym biokominki w atrakcyjnych cenach jest Castorama. Profesjonalna obsługa udziela wszystkich niezbędnych informacji i rozwiewa wszelkie wątpliwości, a oferta sklepu jest niezwykle szeroka. W asortymencie znajdują się zarówno biokominki wolnostojące o niewielkich rozmiarach, jak i duże modele, idealne do powieszenia na ścianie. Cały asortyment dostępny jest tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/wklady-i-piece-kominkowe/biokominki.html. Biokominki możesz obejrzeć w sklepie stacjonarnym, ale możesz także zamówić je poprzez sklep internetowy z dostawą do domu.