Ogrzewanie domu ekogroszkiem – wady i zalety

Najbardziej uniwersalnym wyborem jest więc ekogroszek

Wraz z rozwojem technologii grzewczej rosną oczekiwania użytkowników co do źródła ciepła. Opał ma być tani, łatwy w użytkowaniu, wydajny i koniecznie ekologiczny. Możliwości jest sporo, ale coraz częściej wybór pada na… ekogroszek. Czy rzeczywiście można nim ogrzać dom za niewielkie pieniądze? Czy paliwo oparte na węglu może być łatwe w użytkowaniu i przyjazne środowisku? Sprawdźmy.

Ekogroszek  – co warto o nim wiedzieć

Ekogroszek to paliwo produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Powstaje w procesie wieloetapowej obróbki, której celem jest wyselekcjonowanie frakcji o odpowiednich parametrach i rozmiarze. Ma czystszy skład niż węgiel, a dzięki spalaniu w nowoczesnych kotłach emituje znacznie mniej szkodliwych substancji.

Mimo, że mit węgla jako opału brudnego i szkodliwego jest u nas wciąż żywy, to właśnie węgiel oraz jego pochodne są najczęściej wybieranym paliwem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 45% gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje je jako źródło ciepła. Skąd tak duża popularność tego źródła ciepła?

Zalety ekogroszku

Wydajność

Dobrej jakości ekogroszek zapewnia bardzo wydajne ogrzewanie. Kluczowa jest wartość kaloryczna, która określa ilość energii jaką można pozyskać z masy paliwa. Wyraża się ją w megadżulach na kilogram. Im wyższa wartość opałowa tym mniejsze zużycie paliwa. Oznacza to rzadsze wizyty w kotłowni i …oszczędności w domowym budżecie. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest więc ekogroszek o kaloryczności na poziomie 27 MJ/kg.

Ekonomiczność

Skoro już o pieniądzach mowa…to właśnie cena jest głównym wabikiem, zachęcającym do zakupu ekogroszku. Rzeczywiście na tle innych paliw wypada pod tym kątem bardzo korzystnie. Tona dobrej jakości ekogroszku to koszt około 800 zł. Do ogrzania około 150 metrowego domu, z bardzo dobrą izolacyjnością cieplną wystarczy zaledwie 2 tony – przy założeniu, że w domu utrzymywać się będzie stałą temperaturę około 20-21 stopni Celsjusza.

Prosta obsługa

Kotły na ekogroszek to nowoczesne urządzenia grzewcze, które wymagają minimalnego zaangażowania ze strony użytkownika. Dzięki automatyzacji wielu funkcji, same dobierają optymalne parametry spalania, tak by było ono jak najbardziej efektywne. Dzięki automatycznemu podajnikowi uzupełnianie pieca odbywa się co kilka dni, nie ma więc potrzeby częstego zaglądania do kotłowni. Usuwanie pyłu też jest rzadkością – pod warunkiem, że do kotła wsypujemy ekogroszek o dobrych parametrach

Ekologia

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, by paliwo oparte na węglu było ekologiczne? Po pierwsze – ekogroszek produkowany jest tylko z węgla najwyższej jakości, o niskiej zawartości siarki i pyłu. Po drugie – w procesie produkcji jest jeszcze dokładniej oczyszczany, przesiewany i suszony. W efekcie od odbiorcy trafia wysokiej klasy, energetyczny opał. Jest on ekologiczny również dzięki procesowi spalania, który odbywa się w nowoczesnych kotłach, spełniających normy europejskiej dyrektywy Eco Design.

Łatwe magazynowanie

Pełna pyłu, zapełniona węglem kotłownia to już przeszłość. Wybierając ekogroszek jako paliwo naprawdę możesz cieszyć się czystą kotłownią. Choć wiele składów wciąż oferuje sprzedaż opału luzem, to coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku w workach.

Jego cena jest co prawda nieco wyższa, jednak gra jest warta świeczki. Ekogroszek workowany nie sprawia problemu z transportem i rozładunkiem. Opał przyjeżdża na paletach, zapakowany w worki po 25 kg. Samo przechowywanie też jest dużo prostsze, zajmuje mniej miejsca i nie powoduje zanieczyszczeń. Pozwala na precyzyjne dozowanie do podajnika, redukując problem zapylenia kotłowni. Poza tym ekogroszek w workach dłużej zachowuje swoje właściwości, nawet jeśli jest przechowywany na zewnątrz. Ma też wiele innych zalet o których przeczytasz tutaj https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

 Wady ekogroszku

Dla niektórych problemem może być też składowanie opału, co wymaga jednak odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni.  Decydując się na palenie ekgroszkiem trzeba też być przygotowanym na to, że na jakiś czas kocioł trzeba wyczyścić, usunąć sadzę i popiół i posprzątać kotłownię.

Na pewno dałoby się też znaleźć bardziej komfortowe w obsłudze źródła ciepła – jak chociażby gaz czy pompa ciepła. Są to z jednak rozwiązania dużo droższe, zarówno pod kątem inwestycyjnym jak i eksploatacyjnym.

Obiektywnie można jednak stwierdzić, że ekogroszek to paliwo, które idealnie łączy atrakcyjną cenę, z wysoką dostępnością, ekologią i wydajnością.