Własnoręcznie wykonane meble – czy warto?

meble z płyty MDF

Jesień zdecydowanie sprzyja majsterkowaniu. Długie wieczory i pochmurna pogoda za oknem powodują, że wielu z nas szuka ciekawego dla siebie inspirującego zajęcia. Moda na własnoręczne wyrabiane meble również nie ustaje, dlatego wielu w tym czasie sięga po kufer z narzędziami oraz innymi materiałami. Co najlepiej sprawdzi się w przypadku mebli, oraz po jakie materiały warto sięgnąć? Podpowiadamy.

Materiały do produkcji mebli 

Każdy zapalony majsterkowicz zna się doskonale na wszystkich materiałach potrzebnych do produkcji różnego rodzaju rzeczy. Jednak początkujące osoby mogą mieć z tym pewne problemy. Jest to bardzo istotna kwestia, od której zależy zarówno wygląd, jak i trwałość i funkcjonalność wyrobu. Warto wspomnieć w tym miejscu, że nie wszystkie materiały, które są dobrej jakości muszą być drogie. Kupując gotowe meble często wydajemy krocie, jednak samodzielne ich stworzenie może być o wiele atrakcyjniejsze cenowo oraz przysporzyć nam wiele frajdy.

Rodzaje i zastosowanie materiałów

Wśród dostępnych materiałów najlepiej nadających się do budowy mebli, możemy wskazać płyty wiórowe oraz MDF. Oba z nich doskonale  odnajdują się w tym miejscu, dzięki temu są również najczęściej wykorzystywane w wyborach meblarskich dostępnych na rynku. Decydując się na surową płytę MDF można poddać ją laminacji, wykończyć folią PCV lub fornirem. Jednak nie zawsze będziemy musieli przygotowywać płytę w odpowiedni sposób, bowiem surowe płyty doskonale sprawdzą się jako składnik bazowy w meblach lub elementach tapicerowanych. W przypadku mebli typu komody, szafki oraz inne tego typu, warto wybrać odpowiedni model oraz grubość płyty. Idealnym rozwiązaniem będzie płyta MDF 22mm, jest to bowiem absolutna podstawa do produkcji mebli oraz innych elementów drewnianych, wykorzystywany przez przemysł meblarski. Jest to więc idealny i profesjonalny wybór do tego typu rozwiązań.

Meble wykonane własnoręcznie – czy warto?

Pomimo wielu trudności, jakie początkowo często wiążą się z własnoręczną budową mebli, nie należy zapominać, że rozwiązanie to ma niebywale wiele zalet. Zdecydowanie na plus przemawia tutaj aspekt cenowy, bowiem własnoręcznie wykonane meble z wysokiej jakości materiałów to naprawdę nieduży wydatek. Dodatkowo będą one dokładnie takie, jakie sobie wymarzaliśmy i tutaj w zasadzie nic nas nie ogranicza. Meble te będą zdecydowanie bardzo trwałe i solidne, jeśli dobrze się do nich przyłożymy. Często meble kupowane w sklepach bądź robione na wymiar mają różne parametry trwałości i niezawodności, o czym nie każdy z nas pamięta. Te wykonane przez nas będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.