Nawóz interwencyjny do iglaków – co zrobić kiedy drzewka chorują?

Nawóz interwencyjny do iglaków

Krzewy iglaste upiększają ogrody wielu osób. Choć są bardzo odporne, zdarza się jednak, że i one zachorują. Z pomocą przychodzi nawóz interwencyjny do iglaków. Przeczytaj dlaczego warto go użyć i co powoduje brązowienie igieł.

Krzewy iglaste

Krzewy iglaste są najchętniej wybieranymi roślinami do dekoracji ogrodu. Właściciele często sadzą je również dookoła swojej działki, dzięki czemu tworzą one naturalny żywopłot. Rośliny te pięknie wyglądają nawet w okresie zimowym, ponieważ nie gubią swoich igieł, są to tak zwane krzewy iglaste całoroczne.

Krzewy iglaste posiadają bardzo dużą odporność, zdarza się jednak, że i one zaczynają chorować. Niekiedy powodem może być zbyt gęste zasadzenie drzewek blisko siebie. Mają one wtedy za mało miejsca na swój system korzenny i zabierają sobie nawzajem potrzebne składniki z ziemi. Problemem może stać się również zbyt małe światło, które nie dociera do całego drzewka, więc iglaki zaczynają brązowieć.

Często na pozór krzewy wyglądają na zdrowe jednak kiedy rozchylisz ich gałęzie, okazuje się, że od środka żółkną i brązowieją. Przyczyn dlaczego tak się dzieje może być wiele. Warto rozpoznać je jak najszybciej, aby szybko zacząć działać i nie dopuścić do obumarcia drzewka. Dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan i dbać o ich pielęgnację.

Dlaczego następuje brązowienie igieł?

Najczęstszą przyczyną zachorowań iglaków jest niedobór związków pokarmowych. Brak składników odżywczych takich jak magnez, czy żelazo, bardzo negatywnie wpływa na ich wzrost. Igły zaczynają żółknąć przeważnie w dolnych partiach drzewka lub wzdłuż pnia, a później brązowieć i w końcu całkowicie usychać.

Inną przyczyną jest za duża suchość gleby. Iglaki lubią systematyczne podlewanie, ale należy pamiętać, aby ich nie przelać. Należy również zadbać o drzewka iglaste również na zimę. Są to rośliny, które nie przechodzą w całkowity stan spoczynku tylko mocno spowalniają swój rozwój. Oznacza to, że w okresie zimowym również potrzebują pielęgnacji. Należy więc odpowiednio nawozić drzewka, przed nastaniem pierwszych przymrozków, aby zgromadziły w swoich tkankach duże ilości potrzebnej wilgoci. Staje się to kluczowe zwłaszcza wtedy, gdy gleba zamarznie i korzenie nie będą w stanie pobierać z niej wilgoci, ani składników odżywczych.

Kolejną przyczyną brązowienia igieł może być zainfekowanie roślin grzybem. Do najczęściej spotykanych chorób grzybowych można zaliczyć: jesienną osutkę sosny, fytoftoroze lub szarą pleśń.

Magiczna Siła – nawóz do roślin lubiących kwaśne podłoże

Każdy iglak potrzebuje nieco innego rodzaju gleby, jednak wszystkie lubią lekko kwaśne podłoże. Najlepiej, gdy ziemia jest ciężka, oraz urodzajna. Musi być również przepuszczalna, aby korzenie nie stały w wodzie, ponieważ wtedy drzewko zacznie chorować.

Najlepszym sposobem, aby zapewnić iglakom odpowiednie warunki i dodać im potrzebnej energii jest systematyczne stosowanie nawozów. Jednym z najczęściej polecanych jest nawóz interwencyjny do iglaków Substral – Magiczna Siła. Użycie nawozu gwarantuje natychmiastowe efekty, dzięki którym drzewkom zostaną dostarczone wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nawóz pomaga również, gdy iglaki zaczynają chorować lub rośliny słabo rosną. Zapewnia efektywne zasilanie całego systemu korzennego oraz zapobiega dalszemu brązowieniu igieł.

Specjalistyczny nawóz interwencyjny do iglaków można stosować doglebowo – wtedy stosujemy 2g nawozu na 1 litr wody – lub interwencyjnie – 1g nawozu na 1 litr wody. Nawóz magiczna siła do iglaków, pomoże zadbać o zdrowie Twoich drzewek oraz piękny wygląd i ich wzrost.