Biokominki – czym się wyróżniają?

biokominek

Biokominki to świetna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Są ona bowiem nie tylko ozdobą salonu, ale pozwalają też podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Czym się charakteryzują?

Dostęp do tradycyjnych źródeł ciepła w domu bywa utrudniony. Może to być związane z remontem, awarią, czy też dużą powierzchnią pomieszczenia, która sprawia, że nie nagrzewa się ono wystarczająco. Nie we wszystkich pomieszczeniach można też zainstalować tradycyjne kominki. Z kolei w blokach sezon grzewczy rozpoczyna się zwykle wtedy, gdy temperatury na zewnątrz od dawna są już niskie. Biokominek świetnie sprawdza się więc jako dodatkowe, niezależne ogrzewanie mieszkania lub domu. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków eko kominek nie wytwarza dymu, sadzy czy popiołu. Można też postawić go w dowolnym miejscu.

Czym są biokominki?

Biokominek to szczelny, stalowy pojemnik, otoczony niepalnym, odpornym na wysokie temperatury materiałem. Wewnątrz znajduje się materiał chłonny, który należy nasączyć łatwopalną cieczą, czyli bioetanolem. Jest to ekologiczne i bezwonne biopaliwo, dzięki czemu w procesie spalania nie wydziela się dym, sadza, ani popiół. Montaż urządzenia jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych pozwoleń. Nowoczesny wygląd biokominków sprawia, że świetnie prezentują się one w każdym pomieszczeniu. W biokominku pali się żywy ogień, dzięki czemu możemy stworzyć przytulne wnętrze, w którym miło spędza się czas z rodziną. 

Biokominki – jakie są ich zalety?

Biokominek jest bardzo prosty w montażu i wygodny w użytkowaniu, a jedynym naszym zadaniem jest uzupełnianie paliwa. Jako że nie wytwarza on dymu ani sadzy, nie wymaga instalacji kominowej – wystarczy klasyczna wentylacja. Może więc zostać zamontowany w każdym mieszkaniu.  Biokominkiwykonane z wysokiej jakości materiałów niepalnych, co zapewnia ich długotrwałe działanie. Są też całkowicie bezpieczne dla zdrowia i dla środowiska, ponieważ podczas spalania nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. W procesie spalania powstaje tylko para wodna i dwutlenek węgla, który jest wytwarzany w ilościach podobnych do wydzielanych przez dorosłego człowieka. Atutem pary wodnej jest fakt, że poprawia ona wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne zimą, kiedy często narzekamy na zbyt suche powietrze. Biokominek nie wydziela też żadnego zapachu. Jest to więc urządzenie, które ogrzeje pomieszczenie i zapewni mu nowoczesny wygląd.

Jaki biokominek wybrać?

Duży wybór biokominków sprawia, że możemy dobrać rodzaj kominka do swoich potrzeb. Wyróżniamy m.in.:

  • Biokominki wolnostojące – nie wymagają montażu, jest to więc najłatwiejszy sposób na ogrzanie pomieszczenia. Wśród nich znajdziemy między innymi biokominek portalowy, który spełnia oczekiwania osób ceniących sobie tradycyjny wygląd kominków. Wystarczy postawić go pod ścianą i zatankować biopaliwem. Z kolei biokominki stołowe mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można ustawić je w dowolnym miejscu. Mogą stanowić element wystroju pomieszczenia, a dzięki temu, że są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i wyposażone w szyby ochronne, można je stosować na zewnątrz.
  • Biokominki wiszące – wystarczy powiesić je na ścianie lub zamontować we wnęce. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego pozwalają cieszyć się blaskiem ognia nawet w małym w pomieszczeniu.
  • Biokominki do zabudowy – można je zamontować w przygotowanej wcześniej wnęce. Wśród nich wyróżnia między innymi biokominki narożne, jednostronne, czy wielostronne.

Duży wybór biokominków sprawia, że każdy znajdzie urządzenie, które idealnie sprawdzi się w mieszkaniu, zapewniając ciepło i blask ognia bez dymu i sadzy.