Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ocieplanie budynku było uważane za zbędną inwestycją, nastawioną głównie na poprawę wyglądu jego elewacji. Obecnie już chyba nikt nie ma wątpliwości, że niewłaściwie ocieplony lub zupełnie nieocieplony budynek to przede wszystkim rozwiązanie nieekonomiczne. Wystarczy przytoczyć dane, że przez nieocieplone ściany budynku może uciekać nawet do 30% ciepła. Właściwie, a zatem profesjonalnie, wykonana termoizolacja zapobiegnie stratom energii cieplnej, potrzebnej do ogrzania budynku, a także ochroni przed działaniem czynników zewnętrznych, takie jak niekorzystne warunki atmosferyczne.
Konsekwencje niewłaściwie ocieplonych ścian
Izolacja cieplna budynku stanowi barierę przed szkodliwym nieraz wpływem czynników zewnętrznych. Mówiąc najprościej, jest to bariera przed działaniem wilgoci i deszczu. Ściany elewacji, która w ciągu dnia jest mało nasłoneczniona, mogą w efekcie braku izolacji pokrywać się grzybem i glonami. Niestety, pojawienie się ognisk pleśni wiąże się z dużym nakładem finansowym i czasowym, a ich usunięcie jest absolutnie konieczne. W efekcie przeprowadza się odgrzybianie, czyszczenie i zabezpieczanie powierzchni ścian, a te wszystkie prace, mimo że konieczne, znacząco wydłużają przebieg termoizolacji budynku.
Gdy brak izolacji wewnątrz budynku
Konsekwencje niedostatecznej izolacyjności budynku lub jej braku najbardziej dają się we znaki w sezonie jesienno-zimowym, gdy wzrasta wilgotność powietrza i warunki pogodowe stają się niekorzystne. Dochodzi wówczas do szybszego wychładzania się ścian zewnętrznych, przez co zimne powietrze ma ułatwiony dostęp do wewnątrz budynku. Wszystko to wpływa na spadek temperatury w domu i wątpliwy komfort termiczny. Jeżeli w porę nie zaczniemy działać, długo utrzymująca się sytuacja może prowadzić do zawilgocenia ścian zewnętrznych oraz powstawania pleśni i grzyba na ich powierzchni. Niekomfortowo niskie temperatury wewnątrz budynku mają wpływ na większe zużycie energii, potrzebnej do ogrzania domu, która i tak będzie przenikać przez nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone ściany.
Profesjonalna termomodernizacja budynku a komfort życia
Potrzeba i znaczenie termomodernizacji dla żywotności budynku i jego eksploatacji nie podlega dyskusji. W ramach termomodernizacji budynku przeprowadza się szereg prac pobocznych, których efekt ma istotne znaczenie dla obniżenia kosztów eksploatacji. Mowa tu o wymianie stolarki okiennej i drzwiowej na produkty o jak najniższej przenikalności cieplnej ze specjalnym przeznaczeniem do budynków energooszczędnych. Równie ważna jest wymiana niewydajnych urządzeń grzewczych, które dodatkowo potęgują koszty eksploatacyjne.
Termoizolacja budynku jest kosztowną inwestycją, ale w dalszej perspektywie pozwala ona realnie zaoszczędzić na kosztach wynikających z zużycia energii grzewczej. Pieniądze wydane na ocieplenie budynku są zatem dobrze wydanymi pieniędzmi. Szacuje się, że zwrotu inwestycji dla średniej wielkości budynku mieszkalnego możemy się spodziewać po około 10 latach. Przy takich wydatkach, jakimi jest budowa domu, ten czas jest całkiem krótki, zwłaszcza że z dobrodziejstwa termoizolacji będziemy w tym czasie korzystać.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.