Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe – najbardziej efektywny i energooszczędny sposób ogrzewania

ogrzewanie podłogowe

Przyjemne ciepło w całym pomieszczeniu, bez wysuszonego powietrza i wszechobecnego kurzu? To możliwe, jeśli zamontujemy w swoim domu ogrzewanie podłogowe. Poza komfortem cieplnym, podłogówka może również zapewnić dużo niższe rachunki za energię. Jak to możliwe?

Efektywność cieplna

Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi rozwiązaniami, jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła. Nowo budowane domy jednorodzinne najczęściej korzystają z takich właśnie źródeł energii, a jeśli dom jest dobrze zaizolowany i wyposażony w wydajny system wentylacji, podłogówka może zapewnić ciepło w całym domu i nie będą już potrzebne dodatkowe grzejniki.

W dużych budynkach, gdzie zapotrzebowanie na moc grzewczą jest większe, podłogówkę można połączyć na przykład z ogrzewaniem ściennym, innym rozwiązaniem są klasyczne grzejniki montowane tam, gdzie ciepło wytwarzane przez podłogę nie wystarcza do ogrzania całego pomieszczenia, na przykład w przestronnym salonie.

Ile można zaoszczędzić?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie podłogowe uchodziło za luksus, dzisiaj koszt montażu jest na tyle przystępny, że większość inwestorów może sobie na to rozwiązanie pozwolić. Niższe koszty to także szybszy zwrot z inwestycji, zwłaszcza że już od pierwszego miesiąca działania instalacji oszczędza się na rachunkach.

Ile konkretnie? To zależy od wielkości domu oraz ustawionej temperatury. Przyjmuje się jednak, że każdy stopień Celsjusza mniej to opłaty o około 5-6 procent niższe. Dodatkowo można w ciągu dnia, gdy domownicy są nieobecni, obniżyć temperaturę w jeszcze większym stopniu, co zapewnia kolejne oszczędności.

Ważne jest jednak wykonanie instalacji oraz wykończenie podłogi. Najlepsze będą płytki ceramiczne, dzięki którym do pomieszczenia trafia znacznie więcej ciepła, nie należy też zastawiać podłogi zbyt dużą liczbą sprzętów ani układać na niej dywanów czy wykładzin.

Podłoga także chłodzi

Mówiąc o podłogówce najczęściej ma się na myśli ogrzewanie, ale to system, który w sezonie letnim pomoże obniżyć temperaturę. Nowoczesne instalacje, jak te dostępne na przykład na Uponor.pl, mogą pracować w trybie chłodzenia, co jest o wiele przyjemniejszym i zdrowszym rozwiązaniem niż stosowanie wiatraków czy klimatyzatorów.

Podobnie jak w przypadku ogrzewania, plusem tego rozwiązania jest równomierne rozchodzenie się chłodnego powietrza nad powierzchnią podłogi, trzeba jednak uważać na to, by nie przesadzić z niską temperaturą, ponieważ doprowadzi to do osadzania się wilgoci.