Lato w mieście – niebezpieczne upały

lody w lato

Fale upałów powodują, że liczba zgonów niebezpiecznie wzrasta, w porównaniu z dniami o niższej temperaturze – jest to zauważalne głównie wśród seniorów i osób cierpiących na choroby związane z układem krążenia. W przypadku dużych, zabetonowanych i pozbawionych cienia miast, ten wzrost wynosi średnio kilkanaście procent – co w przypadku np. Warszawy daje kilka dodatkowych zgonów dziennie.

Na wyspie cieplnej

Efekt wyspy cieplnej to sytuacja, w której cała betonowa przestrzeń miejska: ulice, chodniki, dachy, etc. wchłaniają energię słoneczną, a zmagazynowane ciepło oddają w nocy. Na to zjawisko wpływ ma również energia ze źródeł sztucznych oraz utrudniona wymiana powietrza, wynikająca z gęstej zabudowy terenu.

Zarządcy miast na całym świecie prześcigają się w sposobach na walkę z tym efektem. Nowy Jork używa białej farby do malowania dachów, co pomaga obniżyć ich temperaturę, Hamburg inwestuje w tereny zielone, zmniejszając w ten sposób temperaturę o kilka stopni, a Paryż wspomaga się najnowszymi technologiami, np. aplikacją, która wskazuje mieszkańcom i turystom miejsca, gdzie mogą skryć się przed upałem.

Niestety wciąż postępujące poważne zmiany klimatu powodują, że naukowcy nie mają wątpliwości – fale upałów wkrótce staną się naszą rzeczywistością.

Reakcje organizmu na upał

Temperatura na zewnątrz nie jest jedynym zagrożeniem w upalne dni – równie istotne jest to, jakie warunki panują w naszych domach i mieszkaniach. Co prawda, dzięki układowi termoregulacyjnemu, organizm ludzki potrafi przystosować się do wysokich temperatur, jeśli jednak przebywanie w niekorzystnych warunkach trwa zbyt długo, mogą pojawić się  objawy wyczerpania cieplnego, m.in.:

  • ogólne zmęczenie i drażliwość,
  • wysuszenie śluzówek i osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu,
  • pogorszenie jakości snu,
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy i problemy z koncentracją.

Jak chronić się przed gorącem? 

Istnieje mnóstwo porad pt. „Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu?”, np. wietrzyć wyłącznie nocą i o świcie, ograniczyć gotowanie i pieczenie, etc., jednak przy ekstremalnie wysokich temperaturach warto zdecydować się na dodatkową pomoc. 

Dla osób, które nie chcą przeznaczać w tym celu dużej kwoty, a oczekują skutecznych i niemal natychmiastowych efektów, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora przenośnego.

Urządzenia te nie wymagają zgody na montaż ani specjalnych ku temu warunków – wystarczy umieścić klimatyzator przy oknie lub drzwiach balkonowych, by umieścić w nich rurę usuwającą gorące powietrze na zewnątrz. Na rynku pojawiło się wiele modeli, różniących się od siebie parametrami, możliwościami i ceną. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać na ten sezon, sprawdź ranking klimatyzatorów pokojowych

Wiele przydatnych informacji, takich jak np. wady i zalety klimatyzatorów, wybór mocy chłodniczej, czy wskazówki dotyczące montażu, znajdziesz w artykule: klimatyzator przenośny – co powinieneś wiedzieć.

Źródła:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78173%2Cklimatolog-fale-upalow-zabijaja-liczba-ofiar-wzrosnie-wraz-z-ociepleniem

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24942162,upalne-lato-w-warszawie-kto-z-nas-ugotuje-sie-pierwszy.html