Mieszkania umieszczone na poddaszu budynku nagrzewają się bardzo szybko, przez co przebywanie w nich podczas ciepłych dni jest wyjątkowo uciążliwe. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się montaż klimatyzacji, która obniży temperaturę wewnątrz. Zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać? Podpowiadamy, jaka klimatyzacja do mieszkania na poddaszu będzie odpowiednia.
Wybierz właściwą moc
Skuteczność chłodzenia zależy od mocy generowanej przez klimatyzator. Ponieważ poddasza mają większą skłonność do nagrzewania, stosuje się przelicznik ok. 1,3 kW na 10m2 pomieszczenia, większy niż w przypadku pomieszczeń w innej lokalizacji. Przy doborze urządzenia należy zwracać uwagę na moc, z jaką chłodzone jest pomieszczenie, a nie moc elektryczną klimatyzatora.
Klimatyzator przenośny
Jeżeli chcesz chłodzić jedno małe pomieszczenie, lub klika pomieszczeń na zmianę, interesującym rozwiązaniem może być klimatyzator przenośny. Można go postawić w dowolnym miejscu oraz przenosić, jeśli jest taka potrzeba. Urządzenia tego typu posiadają rurę, którą ciepłe powietrze jest wyrzucane na zewnątrz przez okno lub układ wentylacyjny. Zaletami tego rozwiązania jest jego mobilność, niższy koszt i brak konieczności montażu klimatyzacji, a wadami wyższe ceny obsługi i niższa efektywność niż w przypadku innych rodzajów klimatyzatorów.
Klimatyzator typu split
W jego skład wchodzi jedna jednostka wewnętrzna – montowana blisko sufitu w pomieszczeniu, i jedna jednostka zewnętrzna – umieszczana najczęściej na elewacji budynku. Skuteczność chłodzenia jest większa niż w przypadku klimatyzatora przenośnego, ale zwiększa się też koszt urządzenia. Klimatyzator tego typu sprawdzi się w sytuacji, gdy poddasze ma układ otwarty, z małą ilością ścian. Przy odpowiednim doborze mocy, możliwe jest ochłodzenie całego mieszkania przy użyciu jednego zestawu. Jeśli celem jest ochłodzenie kliku osobnych pomieszczeń, można zamontować klika jednostek split lub skorzystać z opcji multisplit.
Klimatyzator typu multisplit
Jednostki zewnętrzne montowane na ścianie budynku wyglądają nieatrakcyjnie. Ich większa ilość może więc psuć estetykę całego domu, dlatego warto skorzystać z rozwiązania multisplit – jednej jednostki zewnętrznej połączonej z kilkoma wewnętrznymi.
Montaż klimatyzacji tego rodzaju pozwala na skuteczne ochłodzenie wielu pomieszczeń i osobną regulację temperatury w każdym z nich. To idealne rozwiązanie dla osób, które oczekują wysokiej efektywności, a przy tym swobody w klimatyzowaniu poszczególnych pokojów na poddaszu.
Dodatkowe możliwości
Oprócz typu i mocy urządzenia warto zastanowić się nad jego rodzajem. Jeśli chcemy dogrzewać poddasze przy jego użyciu, musimy zdecydować się na klimatyzator dający taką możliwość. Na rynku obecne są również urządzenia z filtrami różnego rodzaju, np. wyłapującymi kurz z powietrza lub likwidującymi zapachy. Decydując się na montaż klimatyzatora w mieszkaniu na poddaszu, pamiętać trzeba o regularnie wykonywanym serwisie klimatyzacji. Zaleca się, by dokonywany był on dwa razy w roku. To nie tylko sposób na sprawne i bezpieczne w użytkowaniu urządzenie, ale również na zachowanie gwarancji oferowanej przez producenta.