Gdzie szukać domów na sprzedaż? Jak kupić dom?

dom

Marzeniem wielu osób jest posiadać swój własny dom. Niektórzy chcą mieć wpływ na jego wygląd od samego początku i decydują się na zakup działki i budowę, innym zależy bardziej na tym, żeby móc się jak najszybciej wprowadzić i nie ponosić trudów związanych z różnymi etapami budowy. Osoby znajdujące się w tej drugiej grupie często zastanawiają się, gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Gdzie szukać domów na sprzedaż?

Sposobów na znalezienie swojego wymarzonego domu jest co najmniej kilka. W dobie internetu, pierwsze na myśl przychodzą internetowe serwisy z ogłoszeniami dotyczącymi nieruchomości. Miejsc w internecie, w których publikowane są tego typu oferty, jest sporo, a konkretnie gdzie szukać ogłoszeń nieruchomości doradza blog abcporady.pl.

Drugą możliwością jest skorzystanie z Portalu Licytacyjnego KRK. Wśród nieruchomości, wokół których toczy się postępowanie egzekucyjne, można znaleźć prawdziwe perełki, a ich ceny są znacznie niższe od rynkowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami licytacji komorniczych.

Kolejną propozycją jest przeglądanie Biuletynu Informacji Publicznej konkretnego miasta, w którym chcemy się osiedlić. To tam zamieszczane są informacje o sprzedaży gruntów i budynków, które są własnością miasta lub gminy.

Dość popularnym sposobem jest zgłoszenie się do biura nieruchomości. Taka współpraca może sprawić, że zaoszczędzimy naprawdę sporo czasu, który musielibyśmy poświecić w przypadku samodzielnych poszukiwań. Pracownik biura nieruchomości będzie wyszukiwał oferty odpowiadające naszym wymaganiom, trzeba się jednak liczyć z tym, że do ceny domu doliczona zostanie także prowizja dla pośrednika, która może wynosić nawet 3-4% ceny nieruchomości.

Ostatnim sposobem jest tzw. poczta pantoflowa, czyli rozpytywanie wśród znajomych o to, czy nie mają wiedzy na temat jakichś domów wystawionych na sprzedaż. Można także rozklejać ogłoszenia w okolicy, w której chcemy zamieszkać, jednak tego typu sposoby dają zazwyczaj najmniej satysfakcjonujące efekty.

Jak kupić dom?

Zakup domu to bardzo poważna i kosztowna decyzja, która nie kończy się na znalezieniu pasującej nam oferty. Tak naprawdę, to powinniśmy zacząć od czegoś zupełnie innego, a mianowicie od określenia swoich wymagań i możliwości finansowych. Warto w tym celu spotkać się z doradcą finansowym, który pomoże nam ocenić, na jak duży wydatek możemy sobie pozwolić. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie wytypować oferty warte uwagi, co jest sporą oszczędnością czasu.

Istotne jest również to, czy planujemy zakup domu za gotówkę, czy na kredyt. W przypadku tej drugiej opcji należy określić mniej więcej swoją zdolność kredytową i w tym zakresie szukać nieruchomości. Gdy już znajdziemy dom na sprzedaż, który spełnia nasze oczekiwania, musimy podpisać umowę przedwstępną, a następnie złożyć do banku wniosek kredytowy. Bank wtedy przeanalizuje naszą sytuację finansową, a także dokona weryfikacji wartości nieruchomości, aby mieć pewność, że cena nie została przypadkiem sztucznie zaniżona lub wywindowana. Jeśli wszystko jest w porządku, to kolejnym krokiem jest podpisanie warunków kredytu, oczekiwanie na decyzje banku i podpisanie decyzji kredytowej. Oczywiście w międzyczasie i po podpisaniu decyzji kredytowej,  konieczne jest załatwienie pomniejszych formalności.