Domy drewniane cieszą się obecnie dużą popularnością, ale chyba bardziej, jako wiosenno-letnie budynki. Niektórzy mają poważne wątpliwości co do tego, czy są na tyle trwałe, by przetrwać zimę i przede wszystkim, czy będą w stanie zapewnić odpowiednie warunki do życia. Z wypowiedzi ekspertów wynika, że przeznaczenie takiego drewnianego domu do celów całorocznego zamieszkania jest możliwe, a jego konstrukcja nie ma żadnego wpływu na obniżenie komfortu mieszkańców.
Dlaczego warto budować całoroczne domy z drewna?
Powodów, dla których warto budować domy z drewna jest wiele. Nie chodzi tu wyłącznie o klimat, jaki stwarzają, ale też chociażby o koszty budowy, które są zdecydowanie niższe niż w przypadku domów murowanych z cegły czy podobnych materiałów. Za tym wyborem przemawia też krótszy czas budowy. Kolejna sprawa to naturalne właściwości izolacyjne drewna. Mimo to niektórzy zastanawiają się, czy faktycznie warto zamieszkać w drewnianym domu w okresie zimy i jak to jest z działaniem czynników pogodowych i mechanicznych, a także przed ewentualnymi szkodnikami i pleśnią.
Jak zabezpieczyć dom z drewna?
Trzeba przede wszystkim odpowiednio obrobić, wysuszyć i zaimpregnować drewno przed zastosowaniem go do budowy. To sprawi, że dom będzie w pełni przygotowany do zimy i pozwoli na wieloletnie utrzymanie go w bardzo dobrym stanie. Pytanie tylko, jak zabezpieczyć dom przed zimą? To pora, która stwarza wyjątkowe trudne warunki dla wszystkich budynków, nie tylko z drewna, ale tych murowanych również.
Przygotowanie domu na okres zimy
Dom wykonany z drewna powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony przed zimą. Chodzi o to, aby przetrwał stale zmieniające się warunki atmosferyczne – niskie i bardzo niskie temperatury, intensywne nasłonecznienie, opady śniegu i deszcz. Jak to zimą bywa, raz jest przymrozek, innym razem odwilż. Takie zmiany mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie elewacji. To z pewnością przyczyni się do utraty naturalnych właściwości, jakie posiada drewno. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład poprzez dokładne oczyszczenie i zakonserwowanie środkami chemicznymi. Ważne jest również to, aby zabezpieczyć fundamenty budynku. Zimą trzeba też pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu z zadaszenia.
Nie wolno zapominać o konieczności odśnieżania i usuwania lodu, który gromadzi się wokół budynku. W czasie roztopów tak duża ilość powstałej wody mogłaby przyczynić się do podtopienia fundamentów. W zimę, a co za tym idzie, w okresie grzewczym powinno się zadbać o to, aby wewnątrz budynku nie pojawiła się nadmierna wilgoć. W tym celu nie pozostaje nic innego, jak dopilnować szczelności okien i drożności przewodów kominowo-wentylacyjnych.
Pianka PUR – najlepsza izolacja domów drewnianych
Doskonałym sposobem skutecznego izolowania domów drewnianych jest stosowanie pianki poliuretanowej. To tak zwana pianka pur, która szczelnie zamyka bryłę budynku, pozwala uzyskać oszczędność do 50% w trybie grzania i chłodzenia, a także chroni budynek przed pleśnią. Mówi się, że to właśnie ten materiał najlepiej sprawdzi się jako izolacja drewnianego budynku i tak faktycznie jest. Decydując się na budowę domu z użyciem drewna, warto rozważyć wykonanie tego rodzaju zabezpieczenia. Nie jest ono zbyt kosztowne, a fachowcy wykonają je profesjonalnie i szybko, a uzyskany efekt będzie w pełni satysfakcjonujący.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Domy Deminiak.