Prace wykończeniowe dla wielu osób bywają najtrudniejsze w całym procesie budowania i urządzania domu czy aranżowania mieszkania. Ważny jest wybór materiałów, które będą nie tylko praktyczne, ale i funkcjonalne, estetyczne oraz spójne. Na jakie rozwiązania warto postawić, gdy inny typ podłogi sprawdzi się w kuchni, inny w sypialni, a jeszcze inny w łazience?
Jak wybrać wykończenie podłogi?
Do tego, że na rynku znaleźć można niezwykle szeroką ofertę materiałów do wykończenia podłogi, nie trzeba nikogo przekonywać. Dostępne są m.in.: drewno, panele, płytki, wykładziny elastyczne czy dywanowe. Podłogę wykończysz z pomocą ogłoszeń na https://sprzedajemy.pl, gdzie znaleźć możesz wiele z opisanych przez nas propozycji. Jak jednak wybrać najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim bardzo ważnym aspektem jest dostosowanie pokrycia podłogowego do rodzaju pomieszczenia, pełnionych przez niego funkcji, jak i warunków, które w nim panują. Do łazienki i kuchni warto wybrać wodoodporne materiały. Doskonale sprawdzą się także do przedpokoju. Do sypialni, pokoju dziennego czy dziecięcego dobrze jest wybrać miękkie i przyjemne w dotyku wykładziny. Należy szczególnie dokładnie sprawdzić właściwości poszczególnych materiałów, tak aby były odpowiednio wytrzymałe. Przedostatnim z ważnych aspektów jest styl, w którym wykończone zostało wnętrze. Nie wszystkie praktyczne rozwiązania sprawdzą się w aranżacjach i będą z nimi spójne. Co do harmonii we wnętrzach – podłogi w każdym pomieszczeniu powinny mieć tzw. wspólny mianownik, by przestrzeń była uporządkowana wizualnie.
Najpopularniejsze metody wykończenia podłogi
Pierwszym z często stosowanych podczas wykańczana wnętrz materiałów podłogowych jest drewno. Można przykleić je bezpośrednio do wylewek, jak i ułożyć na legarach. Na rynku znaleźć można deski w różnych kolorach i odcieniach, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie ich do posiadanych mebli. Da się układać je na różne sposoby, tak aby utworzyć ciekawe, niebanalne wzory. Drewno jest bardzo eleganckim i trwałym materiałem, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tańszym i łatwiejszym w utrzymaniu odpowiednikiem klepek są panele. W sprzedaży znajduje się kilka rodzajów tego wykończenia podłogowego – laminowane, drewniane, winylowe, polimerowe, o różnej trwałości, barwie oraz sposobie układania. W pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć oraz zabrudzenia stosuje się płytki podłogowe. Istotne podczas wyboru terakoty lub gresu są nie tylko ich design (kolor, kształt, rozmiar), ale i techniczne aspekty, czyli nasiąkliwość, odporność na plamienie oraz ścieranie, a także twardość. W niektórych przypadkach płytki mogą być zastąpione wykładziną PCV. W pomieszczeniach, w których zależy nam na przytulności, zazwyczaj aranżujemy wykładziny dywanowe. Mogą być wyprodukowane z naturalnych, jak i sztucznych materiałów Podczas wyboru niezwykle ważne są klasa oraz gramatura wykładziny.
Jakie są niebanalne pomysły na wykończenie podłogi?
Warto podkreślić, że sztampowe rozwiązania pozwalające na wykończenie podłogi mogą być bardzo praktyczne i łatwo dostępne. Dla niektórych jest to jednak za mało – szukają oni oryginalnych, ciekawych rozwiązań do wnętrz. Rosnącą popularność zdobywa betonowa posadzka dekoracyjna. Aby zostać jej posiadaczem konieczne są jedynie zabezpieczenie wylewki, pomalowanie oraz polakierowanie. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe i uniwersalne, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu o nowoczesnym charakterze. Podobny efekt można także uzyskać, stosując kamienną podłogę. Alternatywą dla klasycznych kafelków może być szkło podłogowe. Dobrym pomysłem jest także wykładzina kauczukowa. Kolejnym z bardzo ciekawych, oryginalnych sposobów na podłogę jest blacha, głównie stal nierdzewna. Zastosować można arkusze lub płytki wykonane z tego materiału. Są nie tylko efektowne, ale i niezwykle funkcjonalne. Aby dodać pomieszczeniom przytulności, warto zdecydować się na ciepły i przyjemny w dotyku korek. Często stosowanym rozwiązaniem jest także marmoleum, będące połączeniem kory oraz płyty HDF.