Rury do centralnego ogrzewania – skorzystaj z wielu możliwości i nie daj się nabrać pseudofachowcom

nowoczesny dom

Instalacja centralnego ogrzewania to jedna z podstawowych, jakie możemy znaleźć w każdym budynku. Tego typu narzędzia są stosowane w budownictwie od tysięcy lat, bo trzeba zwrócić uwagę, że już w starożytności rzymskie budynki były ogrzewane kanałami, w których przemieszczało się gorące powietrze. Te prymitywne pomysły przez lata ewoluowały. Dzięki temu dziś masz dostęp do najnowszych osiągnięć techniki. Dlatego w poniższym tekście zamierzamy podjąć tematykę rozwiązań, jakie najlepiej zastosować w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Zwrócimy także uwagę na najczęstsze i podstawowe błędy, z jakimi może się zmierzysz u siebie w domu.

Jakie rury do c.o.? Najpierw zadbaj o dobre rozprowadzenie instalacji!

Nie ma co ukrywać, że największym problemem, z jakim spotykają się właściciele domów i mieszkań, jest nieprawidłowe rozprowadzenie instalacji grzewczej. Problematyczne są różne momenty. Po pierwsze, pamiętaj, żeby pamiętać o redukcji ilości połączeń do absolutnego minimum. Każde dodatkowe kolanko to potencjalna szansa na powstanie nieszczelności. Kolejnym rażącym błędem jest umieszczenie takiej instalacji w silnie niewychładzających się ścianach. To jest istotne dlatego, że bez względu jakie rury do centralnego ogrzewania zostaną użyte to zawsze wykazuje pewne straty ciepła. Im chłodniejsza ściana, tym będą większe. Nie możesz także prowadzić takich przewodów w kanałach wentylacyjnych, na zewnątrz budynków. Może się także zdarzyć, że niedoświadczony budowlańcy źle odczytują plany i zamontują grzejnik poniżej rur. To błąd karygodny i z początku trudny do wychwycenia. Może doprowadzić do zasyfonowania architektury c.o., czyli zapowietrzenia. Przez to kaloryfer nie nagrzewa się w całości i nie pracuje z pełną mocą.

Problem generalny – instalacja c.o. bez planów lub z nagięciem ich

Ten błąd zasługuje na osobny akapit. To zdecydowanie najgorsze, co możesz zrobić. Inne niedociągnięcia można w mniej lub bardziej drastyczny sposób naprawić. Jeśli jednak twoje rury do c.o są prowadzone chaotycznie i niezgodnie ze sztuką, to możesz zafundować sobie kucie ogromnych powierzchni ścian i podłóg. Nie musimy tłumaczyć. że to powoduje dziesiątki problemów, ogromne koszty i ogromny bałagan. Takie instalacje zawsze powinny być dopasowane do wymagań projektowych, a każde odstępstwo musi być konsultowane z kierownikiem budowy i projektantem. Następnie, takie korekty należy nanieść w dokumentacji. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, w jakim miejscu są poprowadzone.

Jakie rury do c.o? Stal, miedź i tworzywa sztuczne królują bezsprzecznie!

Jeżeli chodzi o materiały z jakich kompletuje się instalację do c.o. to mamy w zasadzie do wyboru trzy podstawowe. Pierwsze z nich to rury stalowe, są wciąż dostępne ale z uwagi na dość wysoką porowatość, wagę i tendencję do korozji, odchodzi się od nich. Wypierane są przez rury miedziane i pex. Pierwsze z nich to duża inwestycja. Rynek kruszców wskazuje wyraźnie na rosnące ceny miedzi, a to sprawia, że wszystko, co z niej zostało wykonane, także drożeje. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rury pex do centralnego ogrzewania. Posiadają one podobne parametry, dobrze znoszą temperatury do stu stopni, a co najważniejsze, posiadają wieloletnią gwarancję.

wnętrze

Jakie rury pex do centralnego ogrzewania?

PEX to polietylen o zwiększonej odporności na czynniki chemiczne i fizyczne. Lepiej znosi wysokie temperatury, wyginanie oraz kontakt z wodą. Dzięki niskiej porowatości, ogranicza osadzanie się kamienia wewnątrz przewodów. Co jest bardzo ważne w kontekście długowieczności takiej instalacji. Nie bez znaczenia jest jego waga, dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego zdecydowanie ograniczysz masę sprzętu, jaką będziesz musiał wnieść do domu, i to o dobre setki kilogramów. Co niezwykle ważne, takie przewody wybaczają niewielkie błędy. Wszystko dzięki temu, że są elastyczne i w razie konieczności, można je nieco dopasować do kaloryfera czy zaworów. Powyższe dwa fakty zdecydowanie ułatwiają montaż i wpasowanie ich w ścianę. Dość łatwy system wykonywania połączeń dodatkowo przyspiesza prace budowlane.

Izolacja rur PEX – zachowaj ciepło wewnątrz

Powyżej wspominaliśmy, żeby nie umieszczać przewodów grzewczych blisko silnie wychładzających się pomieszczeń. To wszystko generuje straty energii, a to podwyższa koszty. Dlatego rury PEX do c.o. montuje się w otulinach termicznych. Dla ułatwienia, są one w dwóch kolorach. Czerwonym i niebieskim, co odpowiada ciepłemu i zimnemu obiegowi wody.

Jaka średnica rur PEX do domu? Stosuj się na sztywno do zaleceń projektowych

Często spotykamy się z pytaniem, czy można zmieniać średnicę rur centralnego ogrzewania. Odpowiedź jest prosta – jeżeli projekt przewiduje 20mm przekroju, to taką wartość należy bezwzględnie stosować. Jakie to ma znaczenie? Zbyt mała średnica będzie utrudniać obieg wody, co może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia lub rozregulowania instalacji. Duże przekroje są niekorzystne dla portfela, bo w takich rurach zmieści się zbyt wiele wody, którą należy grzać, zanim trafi do kaloryferów. Dlatego jeśli stoisz w supermarkecie budowlanym przed półką z rurami PEX i widzisz, że akurat inny rozmiar jest na dużej promocji, nie kupuj go przed konsultacją z projektantem. Możesz nabawić się wielu problemów w perspektywie wielu lat zamieszkiwania mieszkania lub domu.