Jak wybudować nowoczesny dom jednorodzinny?

nowoczesne elewacje

Projekt i budowę nowoczesnego domu jednorodzinnego warto rozpatrywać pod względem wielu czynników: funkcjonalności, oszczędności, ekologiczności i praktyczności rozwiązań. Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na łatwe połączenie wszystkich tych aspektów. Jednak, aby wiedzieć, jak to zrobić, potrzebna jest dobra znajomość trendów na rynku. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

Fotowoltaika

Instalacja paneli fotowoltaicznych to bardzo dobra inwestycja przy budowie nowoczesnego domu. Fotowoltaika sprawa, że można produkować własny prąd, który wykorzystywany jest w gospodarstwie domowym. Przy odpowiedniej umowie z gminą lub dostawcą energii, nadwyżkę uzyskaną z paneli słonecznych można odsprzedać lub zostać zmagazynowane i odebrane w dowolnej chwili.

Dla wielu osób może się wydawać, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest okropnie droga. Jednak już teraz szacuje się, że koszty inwestycji zwracają się w ciągu 5-8 lat. Co więcej, można uzyskać zwrot kosztów instalacji od samorządów terytorialnych, a to na pewno jest kuszące dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych.

Na efektywność instalacji paneli słonecznych wpływa jej sposób montażu. Panele powinny być zainstalowane na południowym dachu pod kątem 35 stopni. Nie należy się martwić o małą ilość dni słonecznych w Polsce. Tak naprawdę wystarczające do generowania energii promieniowanie UV występuje przez 70% dni w roku.

Odpowiednia elewacja

Nowoczesna elewacja to tak naprawdę podstawa energooszczędności domu jednorodzinnego. Właściwa termoizolacja pozytywnie przyczynia zatrzymania ciepła w domu oraz do nie rozwoju pleśni w domu. Odpowiednia przewiewność, zapewniana na przykład przez elewacje wentylowane, również pomaga podczas ewentualnego pożaru. Ogień rozprzestrzenia się wolniej, a zniszczenia są mniejsze.

Kolejną zaletą nowoczesnych elewacji jest to, że można je stylizować na wiele sposobów. Jednokolorowe ściany lub układane cegły nie są już jedynym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są elewacje w formie płyt, które mogą przybrać dowolny kształt i kolor. Łatwo się je montuje, więc też ich cena nie jest za wysoka.

Ogródek na dachu

Ogrody dachowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce — i nie tylko na dużych budynkach, ale przede wszystkim w domkach jednorodzinnych. Głównymi zaletami zielonych dachów jest to, że są one trwalsze niż takie, które nie mają zainstalowanej zieleni. Warto również zaznaczyć, że rośliny na dachu poprawiają również jakość powietrza oraz, co najważniejsze, zmniejszają koszt chłodzenia i ocieplania domu nawet o ¼. Okazuje się, że rośliny na dachu są świetnymi izolatorami.

Największym problemem z ogrodowymi dachami jest na pewno to, że ich uprawa i dbanie o nie wymaga sporego zaangażowania i umiejętności. Również jest to niemały wydatek – aby dostosować dach do roślin, należy zapłacić cenę dwa razy większą niż za zwykły dach. Jednak w perspektywie kilku lub kilkudziesięciu lat, projekt ten na pewno się opłaca.