Ubranie robocze jakie wybrać?

ubrania robocze

Jako ubranie robocze czy odzież robocza rozumiemy kompletny strój roboczy. Na takie ubranie robocze składają się spodnie bluza, czapka, kask buty robocze i rękawice. W gąszczu ofert różnych producentów branży BHP niejednokrotnie ciężko wybrać odpowiednie ubranie robocze dla nas czy dla swojej ekipy. Odzież robocza różni się między sobą cenami, elementami składowymi, materiałami z których są wykonane czy kolorystyką. Odzież robocza ma również różne zastosowania – w zależności do potrzeb, zagrożeń panujących w miejscu pracy. Najłatwiej zacząć poszukiwania od określenia naszych wymagań i zagrożeń panujących na miejscu pracy. Czy zależy nam by ubranie robocze było trudnopalne a może ostrzegawcze ? Czy nasi pracownicy mają kontakt z chemikaliami? Jakie warunki klimatyczne panują w miejscu pracy? Czy jest gorąco zimno, wilgotno?

Te wszystkie pytanie powinniśmy sobie zadać przy dobieraniu odpowiedniego ubrania roboczego. Po odpowiedzi na nie, możemy przejść do kwestii cen ubrań roboczych. Wiadomo – im wyższa cena tym lepsze ubrania robocze. Różnice zauważymy w jakości zastosowanych materiałów, w jakości szycia i ilości szwów. Wiadomo ze im bardziej specjalistyczna odzież robocza tym wyższa cena.

Nie bez znaczenia na cenę ma również kwestia producenta ubrania roboczego. Kolejną ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego ubrania roboczego jest wybór dobrego producenta. Unikajmy nieznanych producentów – chociaż cena może być atrakcyjna. zazwyczaj takie ubrania robocze z niewiadomego źródła są kiepskiej jakości, mogą również nie spełniać norm które zezwalają na ich użycie w pewnych warunkach. Polscy producenci – jak firma SARA, wyróżniają się dobrą jakością w stosunku do swojej ceny. Oferuję szeroki wachlarz ubrań roboczych. Od zwykłych prostych ubrań drelichowych do zaawansowanych technologicznie ubrań roboczych typu “multinorma”. Jeżeli zależy nam na ubraniu roboczym najwyższej jakości, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na produkty marek premium takich jak SNICKERS, MASCOT.

Dobrym zwyczajem jest markowanie naszych ubrań roboczych nadrukiem firmowym. Nadrukowanie odzieży roboczej nie jest drogie a niesie za sobą szereg korzyści.

Podstawowe ubranie robocze będzie składało się z spodni roboczych do pasa lub ogrodniczek, bluzy roboczej, koszulki roboczej. Oczywiście zależnie od pory roku to będzie się zmieniało i zimą w skład takiego ubrania roboczego dołączymy kurtkę ocieplaną, spodnie zimowe, ciepłą czapkę i rękawice. Również w zależności od pory roku zmieniają się buty robocze. Pozostałe elementy ubrania roboczego – kask, okulary pozostają takie same przez cały rok.

Przy wyborze i kompletacji ubrania roboczego nie możemy zapomnieć o kaskach roboczych jeżeli są potrzebne. Występuje wiele rodzajów kasków roboczych, dobieramy je również bazując na rodzaju wykonywanej pracy. Podstawowym rozgraniczeniem będzie tutaj kwestia pracy na wysokości bądź nie. Pamiętajmy ze w kompletnym ubraniu roboczym dla np. budowlańca nie może zabraknąć hełmu ochronnego.