Światło na tarasie – dobrze to zaplanuj

oświetlenie tarasu

Oświetlenie ogrodu to jedna z podstawowych kwestii, jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas budowania domu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Poruszanie się nocą po nieoświetlonych ścieżkach jest bardzo niewygodne i może skutkować wypadkiem. Ponadto, w grę wchodzą tutaj również aspekty estetyczne. Dobrze dobrane lampy, odpowiednia barwa światła czy efektowne podświetlenie ścieżki to z pewnością elementy, na które każdy gość zwróci uwagę. Jak zatem odpowiednio dobrać oświetlenie do ogrodu i na taras?

Warto planować

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, jakim jest planowanie oświetlenia dopiero po rozpoczęciu prac w ogrodzie. Dlaczego to rozwiązanie nie jest dobre? Już na samym początku konieczne jest rozstrzygnięcie kilku istotnych kwestii takich jak: napięcie, jakiego potrzebujemy do zasilania oświetlenia czy sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów. Również tutaj warto się zastanowić, czy chcemy, aby oświetlenie w ogrodzie było spójne z resztą budynku i pod tym kątem dobierać również lampy na tarasDzięki tego typu działaniom unikniemy nie tylko licznych poprawek i dodatkowych przekopów, ale również chaosu, który również może być niebezpieczny dla domowników.

Najważniejsze jest odpowiednie rozmieszczenie

Sposób rozmieszczenia oświetlenia ogrodowego ma kluczowe znaczenie dla komfortu jego użytkowania. Po pierwsze, nie można przesadzać z ilością lamp, żarówek, światełek i ledów. Nadmiar tego typu “gadżetów” może wręcz doprowadzić do powstania łuny nad ogrodem, czego raczej byśmy nie chcieli. Warto również pamiętać, że nie musimy oświetlać całej przestrzeni. Dużo lepiej prezentuje się dyskretne oświetlenie ścieżki i niewielkie lampy na taras, które nadają romantycznego charakteru całej kompozycji. Dobierając poszczególne elementy musimy także pamiętać, że światło nie może oślepiać, dlatego powinniśmy unikać umieszczania lamp na wysokości wzroku a raczej mocować je bardzo nisko lub nad głową. 

Spójna całość

W każdym ogrodzie najważniejsza jest harmonia, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić sobie optymalne warunki do relaksu. Dotyczy to również elementów oświetleniowych. Nadmiar zdecydowanie nie jest tutaj wskazany. Warto również postawić na jeden styl i w miarę ściśle się go trzymać, dzięki czemu unikniemy bałaganu i niezdrowego przesytu. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z aktualnymi trendami jakie królują na rynku oraz rozplanowanie, gdzie zostaną umieszczone poszczególne elementy oraz czy bierzemy pod uwagę takie dodatki jak lampy na taras. Z takim planem urządzenie efektownie podświetlonego ogrodu nie powinno być trudne.

Nie tylko oświetlenie tarasowe. Ale także lampy wewnętrzne, zewnętrzne, kinkiety, oświetlenie szynowe znajdziesz na https://boxlab.pl/