Co to jest rekuperacja i jaka jest zasada działania rekuperatora?

rekuperacja

Rekuperator jest urządzeniem, które pozwala znacząco zmniejszyć straty ciepła spowodowane wentylacją pomieszczeń. Zasada działania rekuperatora jest bardzo prosta. Polega ona na ogrzewaniu świeżego powietrza, które wpada do domu, ciepłem powietrza wywiewanego. Prościej mówiąc, urządzenie odzyskuje ciepło z wentylacji. 

  1. Co to jest rekuperacja?
  2. Rekuperacja – czy jest ona niezbędna?
  3. Jak działa rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie zasysania powietrza, które wytwarzane jest przez komin, jednak obarczona jest wieloma wadami. Między innymi mocno wychładza dom, co odczuwalne jest jesienią i zimą, a ponadto nie usuwa wilgoci z pomieszczeń, co może doprowadzać do powstawania pleśni i grzybów na ścianach. 

Rekuperacja, która jest wentylacją mechaniczną, działa dzięki ruchom powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Umożliwia on kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z brudnego i nagrzanego już powietrza, które jest wydalane. Rekuperacja jest więc systemem służącym do zachowywania ciepła, przy jednoczesnej wymianie brudnego i ciepłego powietrza na świeże i czyste. 

Rekuperacja – czy jest ona niezbędna?

Na pewno w jakiś sposób trzeba wentylować dom, a do wyboru są dwie opcje, albo grawitacyjnie, albo rekuperacyjnie. Koszty tej drugiej instalacji są niewiele wyższe niż wentylacji grawitacyjnej, ale należy wspomnieć o tym, że pozwala zaoszczędzić, więc zwraca się w krótkim czasie. Warto więc niekiedy zainwestować nieco więcej pieniędzy i mieć znacznie lepsze rozwiązanie w swoim domu. 

Jak działa rekuperacja?

Przede wszystkim należy w domu zainstalować rekuperator, który stanowi centralę rekuperacji z wymiennikiem do odzysku ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszym z nich jest strumień zimnego powietrza, które zaciągane jest z zewnątrz budynku. Drugim strumieniem jest powietrze ciepłe i brudne znajdujące się wewnątrz budynku, które wyciągane jest przez anemostaty. 

W pewnym momencie oba te strumienie powietrza spotykają się ze sobą w wymienniku ciepła, ale nie mieszają się ze sobą, ponieważ każde płynie innym kanałem. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik i zostawia w nim swoją temperaturę, a ziemne i czyste powietrze zabiera je ze sobą i wpada do pomieszczeń. Dzięki rekuperacji można nie tylko wprowadzić ogrzane powietrze do pomieszczeń, ale także oczyszczone, co skutkuje eliminacją zanieczyszczeń i alergenów.