Budowa własnego domu jest momentem nie tylko doniosłym i ważnym w życiu każdego człowieka, ale także wymagającym odpowiednich przygotowań. Nie warto stawiać na półśrodki – dom powinien być bezpieczny, solidny i trwały, aby mieszkanie w nim pozwalało na spokój i komfort. Wszystko trzeba przewidzieć i wszystko sprawdzić dwa razy, chodzi przecież o inwestycję w przyszłość za ogromne pieniądze. Podstawą każdej budowli są jej fundamenty. Co zatem zrobić, jeżeli na naszej działce są niekorzystne warunki gruntowe, które mogą utrudnić budowę wymarzonego gniazdka?
- Czym są fundamenty?
- Dodatkowa ochrona fundamentów
- Rozwiązanie problemów niepewnym z gruntem
Zacznijmy zatem od podstaw i zastanówmy się, czym są fundamenty i dlaczego są potrzebne.
Czym są fundamenty?
Fundamenty są podstawą każdego domu. To właśnie one są najbardziej obciążone i to od nich w wielu sytuacjach zależy stabilność budynku. Aby dom był bezpieczny, musi mieć solidne fundamenty. Tradycyjne fundamenty to – mówiąc w najprostszy sposób – przedłużenie budynku w głąb gruntu. Zawsze są one projektowane na potrzeby konkretnej konstrukcji – różnią się w zależności od podłoża, wielkości budynku, rodzaju materiałów. Błędnie wykonane fundamenty są niebywale trudne do naprawienia, a sam proces jest kosztowny, dlatego warto już na etapie projektowania upewnić się, że wszystko robione jest rzetelnie.
Dodatkowa ochrona fundamentów
Poprawnie wykonane fundamenty nie są jeszcze gwarancją całkowitego bezpieczeństwa – aby były bardziej solidne, należy wykonać zbrojenie fundamentu. Są to tak zwane ławy betonowe wraz ze stalowymi prętami. Zbrojenie fundamentu należy przygotować przed wylaniem zaprawy. To właśnie dzięki zbrojeniu obciążenie budynku jest przenoszone do gleby, dlatego jest ono niezwykle istotnym elementem konstrukcji i powinno być wykonane starannie i z niezwykłą ostrożnością.
Rozwiązanie problemów z niepewnym gruntem
Problemy z niestabilnym gruntem spędzają sen z powiek osobom, które stawiają swój pierwszy dom. Istnieje jednak rozwiązanie – płyta fundamentowa, czyli uzbrojona, żelbetowa płyta wkopana na głębokość od 50 do nawet 140 centymetrów w głąb ziemi pod całym budynkiem. Daje ona gwarancję bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji i jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla osób, stawiających budynek na niepewnym podłożu, ponieważ rozkłada obciążenie budynku równomiernie. Pomimo ceny zdecydowanie wyższej od tradycyjnych fundamentów, płyta fundamentowa w perspektywie lat sprawdza się znacznie lepiej – zapewnia całej konstrukcji długoletnią stabilność, ponadto staje się także podłogą pierwszej kondygnacji.
Wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów nie jest błahostką – warto skorzystać z opinii ekip budowlanych, bo oszczędzanie na podstawach może poskutkować ogromnymi kosztami w przyszłości.