Czy dobre okna dachowe mogą obniżyć rachunki?

okna dachowe a obniżenie rachunków

Co roku spore obciążenie dla domowego budżetu stanowi sezon grzewczy – rachunki są wówczas dużo wyższe. Nieprawdą jest jednak, że okres jesienno-zimowy musi znacząco nadwyrężać nasze finanse. Istnieje dobry i skuteczny sposób, aby temu zapobiec.

Optymalna temperatura i niższe rachunki – to da się zrealizować

Wydawać by się mogło, że ciepłe mieszkanie i niskie rachunki nie idą ze sobą w parze. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy w stanie osiągnąć prawidłowy bilans energetyczny w domu dzięki instalacji okien o właściwościach termoizolacyjnych. Odpowiednie parametry termoizolacyjne okien dachowych pozwalają przede wszystkim na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia, nie generując przy tym utraty ciepła. Na czym dokładnie ta zależność polega w przypadku okien dachowych?

Właściwości termoizolacyjne okien dachowych 

Przez nieszczelne okna z domu wydobywa się ok. 30 % ciepła. Aby temu zapobiec, należy zamontować okna o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej klasy przepuszczalności powietrza.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach dachowych DAKEA to parametr oznaczany literami Uw, który podaje się w Watach na metr kwadratowy na Kalwin. Zapis wygląda następująco: U(w) = 1,00 [W/m2K]. Wartość współczynnika obliczamy na podstawie ciepła wydostającego się z przegród okiennych. Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacja. Co to oznacza w praktyce? W okresie zimowym blokowana jest możliwość przedostawania się chłodnego powietrza na rzecz utrzymania ciepła wewnątrz. Latem z kolei ciepło utrzymywane jest na zewnątrz, dzięki czemu możemy cieszyć się chłodnym powietrzem w środku. Odpowiedni współczynnik to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie, ale również zdecydowanie niższe opłaty za klimatyzację.

W przypadku wskaźnika przepuszczalności powietrza nie mówimy o stratach ciepła w przegrodach, a o szczelności okna mierzonej na bazie współczynnika infiltracji. Wielu fachowców zauważa, że to właśnie ten parametr jest kluczowy przy doborze okien. Specjaliści DAKEA skupiają się na produkowaniu najszczelniejszych okien dachowych na rynku. Poziom szczelności określa norma, w skład której wchodzą 4 klasy przepuszczalności powietrza –  im wyższa klasa, tym szczelniejsze okno. Nowoczesne okna dachowe DAKEA są oknami o najlepszym współczynniku przepuszczalności powietrza. Gwarantują maksimum szczelności – zatrzymują ciepło w pomieszczeniu przy jednoczesnym zapewnieniu dopływu powietrza, które niezbędne jest do prawidłowego działania naturalnej wentylacji. 

Okna dachowe DAKEA – inwestycja na lata

https://dakea.pl/produkty/okna/

Rozwiązania w postaci najwyższej jakości okien dachowych spełniających określone wymogi techniczne, takie jak niska wartość współczynnika przenikania ciepła oraz wysoka klasa przepuszczalności powietrza, to inwestycja angażująca środki finansowe. Oczywiście, należy mieć świadomość poniesienia kosztów, jednak zakup dobrych okien dachowych to inwestycja długofalowa, która finalnie się zwróci. Pozytywne skutki montażu okien dachowych DAKEA odczujemy tuż po przeprowadzonym procesie termomodernizacji – rachunki będą wówczas dużo niższe.