Jak odnowić stary kominek żeliwny z wykorzystaniem farby?

stary kominek żeliwny

Kominek żeliwny to świetna ozdoba domu czy mieszkania. Może on być udekorowany zdobieniami w różnych formach i nadawać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Poza walorami dekoracyjnymi ma on również istotne właściwości użytkowe – długo po wygaszeniu płomienia oddaje ciepło. W trakcie użytkowania sprzętu może dojść do pojawiania się na jego powierzchni uszkodzeń czy zarysowań. Poznaj, jak odnowić stary kominek i jakiej farby do tego użyć.

Dlaczego malowanie kominka żeliwnego jest ważne?

Jeśli zastosowana zostanie odpowiednia farba do malowania kominka żeliwnego, taka jak na przykład gruntoemalia wodorozcieńczalna (https://polifarb.lodz.pl/gb/433011-680-farba-metamal-akrylowa-wodorozcienczalna-nawierzchniowa-na-metale.html), możemy stworzyć skuteczną ochronę takiego sprzętu przed wieloma czynnikami i zapewnić mu atrakcyjne walory dekoracyjne. Kominek w trakcie eksploatacji jest narażony na:

  • uszkodzenia mechaniczne wynikające na przykład z uderzeń twardymi przedmiotami,
  • ścieranie powierzchni w wyniku stosowania detergentów bądź usuwania sadzy za pomocą szczotki drucianej.

Jeśli kominek znajduje się na zewnątrz, na przykład na tarasie, zagrożeniem może być również przedostawanie się wody i rozwój wilgoci. Dotyczy to szczególnie elementów tworzących obszary, na których łatwo gromadzi się woda – chodzi o wszelkie zagłębienia czy miejsca wokół ozdobnych detali. Skutkiem może być rdza, która może doprowadzić nawet do powstania dziur.

Aby zapobiec nieestetycznym odpryskom, złuszczeniom starej farby, zabrudzeniom czy rysom, co kilka lat warto odnowić żeliwny kominek. Najłatwiej wykonać to za pomocą farby – poniżej opiszemy, jak w prosty sposób można to zrobić.

Jak odnowić kominek żeliwny? Wystarczy kilka kroków

Zanim wykorzystana zostanie farba do malowania obudowy kominka, należy przygotować podłoże. W tym celu usuwamy wszelkie zabrudzenia oraz porosty i glony (jeśli występują). Można do tego użyć szczotki z ciepłą wodą z mydłem, natomiast plamy z rdzy  zneutralizujemy poprzez pocieranie wełny stalowej, ewentualnie za pomocą odrdzewiacza lub papieru ściernego.

Stare, łuszczące się powłoki malarskie znikną po zastosowaniu środka do usuwania farby. Należy jednak postępować z nim bardzo ostrożnie, aby nie doszło do uszkodzenia powierzchni kominka, szczególnie w przypadku, gdy ma on charakter zabytkowy. Z tego też względu nie poleca się stosować opalarki – także w przypadku odrdzewiacza trzeba zachować szczególną ostrożność.

Po przygotowaniu podłoża należy:

  • nakładać farbę za pomocą pędzla albo wałka – warto zaaplikować dwie warstwy, aby dobrze pokryć podłoże; trzeba zadbać o to, aby nie powstawały nieestetyczne zacieki,
  • odczekać kilka godzin po malowaniu, aby podczas rozpalania kominka emalia nie zaczęła odchodzić.

W trakcie pracy pamiętajmy o założeniu rękawic ochronnych. Malowanie kominka żeliwnego należy przeprowadzić w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej na zewnątrz, podczas dobrej pogody – dzięki temu skróci się czas schnięcia.

Odnowiony kominek żeliwny stoi na podłodze w domu

Malowanie kominka żeliwnego nie jest trudne, jednak wymaga oczyszczenia podłoża z kurzu, rdzy i starych powłok malarskich, a także zastosowania odpowiedniej emalii. Zwykle warto nałożyć dwie warstwy, aby efekt był trwały.

Jaka farba do malowania kominka jest najlepsza?

Farba do kominka żeliwnego, którą warto nabyć w firmie Polifarb Łódź, dysponującej bogatym asortymentem emalii, powinna być przede wszystkim odporna na działanie gorąca temperatura zapłonu musi wynosić co najmniej 100°C. Powinna również charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża.

Inne parametry, na które musimy zwrócić uwagę, to:

  • czas schnięcia – nie dłuższy niż 4 godziny,
  • odporność na warunki zewnętrzne, w tym wilgoć, kurz, uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie,
  • wydajność – optymalnie to około 11 m²/dm³.

Warto ponadto sprawdzić zawartość lotnych związków organicznych (LZO), które są szkodliwe dla organizmu człowieka. Jeśli znajdują się one na poziomie nie większym niż 60 g/dm³, świadczy to o tym, że farba do malowania obudowy kominka nie generuje nieprzyjemnych oparów, które mogłyby być wdychane podczas aplikacji.

Jeśli zastanawiamy się, jak odnowić stary kominek, odpowiedź jest prosta – wystarczy użyć wysokiej jakości farby. Po przygotowaniu podłoża łatwo ją naniesiemy, zwykle za pomocą pędzla. Trzeba jedynie pamiętać o wyborze emalii dostosowanej do aplikacji na żeliwo i odpornej na działanie wysokich temperatur.