Prasy hydrauliczne są urządzeniami służącymi głównie do gięcia i cięcia blach. Ich działanie wykorzystuje zwielokrotnioną siłę nacisku opierając się na zjawisku stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Zaletą tego rodzaju prasy jest niewątpliwie niezwykle łatwe i płynne sterowanie oraz niski stopień awaryjności. Kolejną mocną stroną jest jej odporność na uszkodzenia i niezwykła trwałość. Prosty model prasy hydraulicznej zbudowany jest z dwóch cylindrów połączonych ze sobą, które wypełnione są olejem hydraulicznym i zamknięte tłokami. Jeśli chodzi o cylinder roboczy to wyróżnia się on znacznie większą powierzchnią, niż ten który pełni funkcję pompy. Możemy wyróżnić w budowie prasy poziome, pionowe i pochyłe.
Zastosowania prasy hydraulicznej
- Obróbka plastyczna metali
- Brykietowanie
- Fornirowanie
- Prasowanie proszków ceramicznych
- Prasowanie surowców wtórnych
- Przy różnego rodzaju podnośnikach
- W warsztatach mechanicznych
- Wyciskanie owoców
- Kształtowanie metali
- Wykrawanie otworów
Rodzaje pras hydraulicznych
- Z napędem ręcznym – ten rodzaj uruchamiany jest przy pomocy pompy ręcznej.
- z napędem nożnym – ten rodzaj uruchamiamy również przy użyciu pedału nożnego. Dzięki temu podczas pracy możemy mieć obie ręce wolne.
- Hydrauliczno-pneumatyczne – w ich przypadku uruchomienie siłownika jest możliwe przy pomocy pompy ręcznej lub po podłączeniu do kompresora.
- Ramowe – najpopularniejsze prasy hydrauliczne w warsztatach samochodowych. Zastosowanie tych pras to przede wszystkim: wyciskanie i wciskanie łożysk, sworzni, wałków, tulei, elementów wymagających dużej siły nacisku.
- Wysięgowe – mają łatwy dostęp do stołu z trzech stron prasy, dzięki czemu praca przy obróbce na nich jest zdecydowanie łatwiejsza
Ich działanie wykorzystuje zwielokrotnioną siłę nacisku opierając się na zjawisku stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym.