Jak dobrać oświetlenie do salonu?

salon

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu ma ogromny wpływ na komfort przebywania w tym ważnym pomieszczeniu. Powinno być dopasowane do własny potrzeb i do zastosowanej aranżacji. Podpowiadamy, jak dobrać lampy do salonu.

Czym się kierować przy dobieraniu lamp do salonu?

Istnieje kilka podstawowych reguł pozwalających na odpowiednie dopasowanie źródeł światło do salonu. Najważniejszą jest dobranie lamp do metrażu tego pomieszczenia. W dużych salonach można sobie pozwolić na modele z kilkoma żarówkami zapewniającymi więcej rozproszonego światła. Główne oświetlenie do salonu o niewielkim metrażu powinno przyjmować skromniejszą formę, na przykład pojedynczego kinkietu. Niezależnie od wybranego modelu lampa sufitowa powinna znajdować się na wysokości co najmniej 200 centymetrów od podłogi. Ponadto istotny jest rodzaj oświetlenia, coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są lampy z żarówkami LED. Taki wybór gwarantuje ich dłuższą żywotność i oszczędność na rachunkach za prąd.

Światło w salonie a aranżacja wnętrz

Kolejną istotną kwestią przy wybieraniu oświetlenia do salonu jest styl, w którym został urządzony. W przypadku klasycznych aranżacji sprawdzą się modele o tradycyjnym wyglądzie. Mogą zawierać ozdobne, świecące dodatki podkreślające charakter wnętrza. W sytuacji gdy klasyczny salon cechuje się dużym metrażem można zastosować lampę sufitową w postaci ponadczasowego żyrandolu. Nowoczesne aranżacje wiążę się z koniecznością zastosowania oświetlenia w minimalistycznej formie. Może być podzielone na kilka żarówek występujących w kilku miejscach. Tego rodzaju lampy występują w różnych formach, na przykład jako pojedyncze kinkiety lub w formie abstrakcyjnej wijącej się konstrukcji. To ostatnie rozwiązanie gwarantuje dużą funkcjonalność i niezwykle atrakcyjny efekt wizualny. Oferta dostępna jest pod adresem https://www.lamarta.pl/category/salon.

Dodatkowe oświetlenie do salonu

Poza lampą sufitową należy zadbać o dodatkowe źródła światła w salonie. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp podłogowych. Ich wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu mogą być dostosowane do każdego rodzaju aranżacji. Lampa podłogowa powinna być umieszczona w pobliżu sofy lub fotela. Dzięki temu będzie dostarczała światło umożliwiające swobodne czytanie bez konieczności stosowania lampy sufitowej. Kolejna opcja to zastosowanie kinkietów na ściennych sprawiających, że każdy część salonu będzie dostateczni doświetlona. Liczba dodatkowych źródeł światła powinna być dostosowana do metraży salonu oraz elementów, z których się składa. W przypadku pomieszczeń połączonych z jadalnią powinno ich i być znacznie więcej niż w zamkniętym salonie.