Maty grzejne, czyli nowoczesny sposób na ogrzewanie podłogowe

dom

Ogrzewanie podłogowe cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które podejmują się aranżowania wnętrz własnego mieszkania. Pozwala bowiem zapobiec utracie ciepła, a co więcej, redukuje problem “zimnej podłogi”. Przyjęło się, że ogrzewanie podłogowe sprawdzi się wyłącznie tam, gdzie można pozwolić sobie na przeprowadzenie gruntownego remontu. Tymczasem maty grzejne dają możliwość skorzystania z jego dobrodziejstw nawet wtedy, gdy nie planuje w najbliższym czasie rewolucyjnych zmian w mieszkaniu.

Maty grzejne w tradycyjne ogrzewanie podłogowe

Tradycyjne ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do mat grzejnych, bazuje na systemie rur, przez które przepływa ciepła woda. Schemat działania jest tutaj bardzo podobny, jak w zwykłych kaloryferach. To właśnie dlatego ogrzewanie podłogowe jest najczęściej wybierane przez osoby, które dopiero aranżują swoje wnętrza bądź planują przeprowadzenie gruntownego remontu. Zamontowanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego wymaga bowiem sporych nakładów pracy i ingerencji w podłogę. Tymczasem maty grzejne bazują na systemie grzałek elektrycznych, co znacznie zwiększa ich uniwersalność.

Do jakich pomieszczeń wybrać maty grzejne?

Maty grzejne, co do zasady, mogą zapewnić nam ciepło w całym mieszkaniu. Najchętniej jednak wybieramy je do pomieszczeń, które wyłożone są płytkami ceramicznymi, czyli do łazienek oraz do kuchni. To właśnie tam mamy do czynienia z największą utratą ciepła, a także z wilgocią, która może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Maty grzejne zapobiegają nadmiernej utracie ciepła, dają też możliwość efektywniejszego kontrolowania temperatury w pomieszczeniach. Są uniwersalne, dlatego też z powodzeniem możemy umieścić je na przykład w salonie, w przedpokoju czy w sypialni. Jeśli więc marzy nam się ogrzewanie podłogowe, a jednocześnie chcemy skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, warto wybrać dobrej jakości maty grzejne.

Jakie maty grzejne sprawdzą się najlepiej?

Wybór właściwych mat grzejnych do domu czy do mieszkania nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie posiadamy w tej materii fachowej wiedzy. Dlatego też dobrze jest skorzystać z pomocy ekspertów, którzy doradzą nam, biorąc pod uwagę przede wszystkim parametry mieszkania. Często zdajemy się na wiedzę, jaką posiadają fachowcy, przeprowadzający remonty. Niemniej jednak dobrze jest skontaktować się ze specjalistami, którzy doborem odpowiednich systemów grzewczych zajmują się na co dzień. Dzięki temu mamy pewność, że wybierzemy dla swojego mieszkania optymalne maty grzejne.