Dlaczego podczas jednego ocieplenia budynku kołki są niezbędne, a przy pracach na innej budowie w ogóle się ich nie stosuje? Kołki do styropianu mają za zadanie zabezpieczyć materiał do ocieplenia przed odpadnięciem od podłoża, ale nie zawsze są konieczne.
O tym, czy kołki powinny być stosowane podczas układania warstwy ocieplenia budynku, powinien zdecydować już sam architekt i to na etapie przygotowywania projektu domu. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje w praktyce, a co więcej zmiany w decyzji zastosowanych materiałów mogą nastąpić podczas wyboru określonych produktów do przygotowywania ocieplenia.
Kołki powinny być stosowane zawsze wtedy, gdy styropian jest klejony na piankę termoizolacyjną, ponieważ jest to produkt dość nowy dla prac termoizolacyjnych i jego wykorzystywanie przez fachowców nie ma tak długiego stażu, jak standardowy klej.
Kołki należy ponadto stosować przy wykończeniu elewacji dla budynków:
- Wielokondygnacyjnych, uznanych za wysokie,
- Wystawionych na silne wiatry,
- Przy pracach dociepleniowych.
Jakie kołki do styropianu mamy do wyboru?
Zarówno grubość, jak i długość kołków dopasujemy zgodnie z tym, jak gruba jest warstwa materiału do ocieplenia. Wybierajmy zawsze kołki, które posiadają Europejskie Aprobaty Techniczne.
Ich przypasowanie do podłoża jest znacznie łatwiejsze, ponieważ posiadają przypisanie do podłoży, w których będą zakotwione:
A – beton zwykły
B – bloczki ścienne pełne
C – pustaki lub cegła dziurawka
D – beton lekki
E – beton komórkowy
Kołki uniwersalne, będą miały oznaczenie ABCDE.
Jakiej długości kołki będą potrzebne? Aby obliczyć prawidłowy wariant należy: dodać grubość ocieplenia, warstwy kleju oraz długość zakotwiczenia w murze. Jeśli ściana jest wykonana z bardzo popularnego betonu komórkowego to będzie to zawsze 5-6 cm. W podłożu silikatowym taka długość będzie wynosiła ok. 3 cm.
Aby ograniczyć straty ciepła wybierajmy kołki, których talerzyk mocujący posiada zabezpieczenie ze styropianowego krążka. Takie wykończenie kołka wpłynie na ograniczenie strat ciepła, ale co najważniejsze, także powstawanie mało estetycznych odbarwień na tynku.
Zakres wykonywania kołkowania – jak przebiega?
Kiedy kołkujemy ocieplenie domu? Dopiero wówczas, gdy warstwa kleju porządnie wyschnie. Przyjęło się, by odczekać nawet jedną dobę, dla bezpieczeństwa całej konstrukcji. Minimalne zagęszczenie kołków na elewacji wynosi zwykle około 4 sztuki na 1 m2. Powiedzmy, że kleimy do podłoża płyty styropianowe o standardowych wymiarach, wówczas wyjdą nam 2 kołki na płytę. Kołki umieszcza się obecnie na środku obu połówek płyty, nie tak jak kilka lat temu – w narożnikach. Stara metoda klejenia jest kwestionowana przez fachowców i uznawana za nieskuteczną.
Ważne, aby kołek trafiał zawsze pod warstwę z klejem, a talerzyk kołka zawsze osłonięty był styropianową zaślepką. Taki krążek uzyskuje się w procesie frezowania płyty lub kupuje jako gotowy produkt.
Kołki do styropianu, frez i inne akcesoria niezbędne do prawidłowego zamocowania płyt styropianowych znajdą Państwo w sklepie Styropianonline.pl, który od ponad 25 lat dostarcza swoim klientom doskonałej jakości materiały termoizolacyjne. Klikając w poniższy link poznać można korzystne ceny na akcesoria wykorzystywane podczas ocieplania domu:
Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/akcesoria