Czym są systemy fasadowe?

systemy fasadowe

Współczesna architektura nie może się obyć bez wielkopowierzchniowych przeszkleń. Obserwujemy je m.in. w takich budynkach jak biurowce, salony samochodowe czy hotele. Szkło zazwyczaj jest częścią systemów fasadowych, które umożliwiają tworzenie estetycznej i bezpiecznej przestrzeni.

Aby osiągnąć pożądany efekt, należy zwrócić uwagę nie tylko na typ konstrukcji, lecz także na rodzaj szkła. Może ono tworzyć efekt lustrzanej ściany, odbijając promienie słoneczne, mieć właściwości samoczyszczące lub termoizolacyjne.

System słupowo-ryglowy

Podstawowym sposobem mocowania szklanej fasady jest system słupowo-ryglowy, który pozwala architektom na tworzenie wyjątkowych ścian osłonowych i połaci dachowych. Efekt wizualny zależy od rodzaju profili, w których umieszcza się szklane tafle. Technika umożliwia stosowanie elementów otwieranych (okien, drzwi), co znacznie poprawia funkcjonalność budynku. Systemy fasadowe najczęściej wykorzystują profile o szerokość 50 lub 60 mm. Czasami szerokość po wewnętrznej stronie zostaje zredukowana aż do 15 mm, zapewniając wyjątkowy charakter wnętrz i dopływ dużej ilości dziennego światła. Można także zaakcentować podziały pionowe lub poziome, stosując szersze listwy maskujące.

System fasady elementowej

Alternatywą dla szklenia w systemie słupowo-ryglowym jest tworzenie fasady w systemie elementowym. Zgodnie z jej założeniami ściana osłonowa powstaje z przygotowanych w warsztacie prefabrykatów. Gotowe elementy trafiają na plac budowy i zostają w łatwy sposób zamontowane w miejscu docelowym. Konstrukcja bazuje na segmentach przykręcanych do konstrukcji nośnej budynku i łączonych ze sobą. Szerokość profili może wynosić od 65 do 86 mm. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość montażu, która jest znacznie większa niż w przypadku fasad tworzonych w systemach słupowo-ryglowych. System elementowy pozwala także na rezygnację z zewnętrznych rusztowań, co ma ogromne znaczenie, gdy fasady powstają na znacznej wysokości. Dzięki zastosowaniu uszczelek poprawia izolacyjność termiczną i akustyczną. Warto pamiętać, że fasad elementowych nie wykorzystuje się do tworzenia przeszkleń dachów i pochyłych ścian – w takich przypadkach należy skorzystać z systemów słupowo-ryglowych.

Jakie szkło fasadowe sprawdza się najlepiej?

W przypadku szklanych fasad budynków rodzaj szkła ma ogromne znaczenie – może wyraźnie poprawić komfort przebywania wewnątrz bądź ułatwić czyszczenie powierzchni szkła. W ciepłym klimacie warto wybierać szkło przeciwsłoneczne, które wpuszcza do środka światło, ale jednocześnie odbija promieniowanie, ograniczając dopływ energii słonecznej. Dzięki temu pomieszczenia nie nagrzewają się nadmiernie podczas letnich miesięcy. Świetnym wyborem jest również szkło samoczyszczące, które dzięki zastosowaniu powłok hydrofilowych i fotokatalitycznych pozwala zredukować częstotliwość mycia. W przypadku wieżowców wiąże się to z korzyściami finansowymi, a także zapewnia wyjątkową estetykę szklanych powierzchni.