Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalny i elegancki dodatek w Twoim domu

grzejnik elektryczny łazienkowy

O ile jeszcze do niedawna grzejniki były elementem skrzętnie ukrywanym przed wzrokiem obserwatora pod zabudową czy choćby zasłoną, o tyle nowoczesne ich formy stanowić mogą ozdobę wielu pomieszczeń. Są przy tym wydajne i oszczędne, a używana w nich zaawansowana technologia sprawia, że w wielu wypadkach można nazwać je inteligentnymi.

Jak wybrać grzejnik odpowiedni dla danego pomieszczenia?

Współczesne grzejniki mogą mieć zróżnicowane rozmiary, co znacząco ułatwia ich dostosowanie do wymagań, jakie stawiają przed nimi różne pomieszczenia. Dostępny asortyment produktów tego typu obejmuje wyroby o szerokości od 20 do 250 cm oraz wysokości od 100 do 200 cm, co – przy zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie – daje szerokie możliwości aranżacyjne. Dodatkowo nowoczesne grzejniki dekoracyjne posiadają często wysokie walory estetyczne – nie trzeba ich więc zasłaniać, a w wielu wypadkach można traktować je nawet jako element wystroju przestrzeni mieszkalnej.

Oczywiście względy praktyczne są w dalszym ciągu niezwykle ważnym elementem, decydującym o zastosowaniu konkretnych modeli.  Bardzo istotna jest przykładowo moc grzejnika, która powinna zostać dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w którym ma być on umieszczony. Działania, zmierzające do jej ustalenia warto rozpocząć od dokładnych pomiarów. Na ich podstawie można oszacować wymaganą moc tego urządzenia – przyjmuje się, że w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie jest to około 70 W/m2, natomiast w budynkach starszych, o gorszej izolacji, wielkość ta może wynosić od 140 do nawet 200 W/m2.

Grzejnik jako element inteligentnego domu

Wiele modeli grzejników może znaleźć swoje zastosowanie jako elementy systemu tzw. domu inteligentnego. Kontrola parametrów ich pracy jest wówczas możliwa z poziomu aplikacji na smartfonie lub odpowiedniego programu komputerowego. Co więcej, niektóre modele systemów tego typu mogą posiadać znaczną autonomię – w praktyce najczęściej oznacza ona w omawianym przypadku możliwość sterowania temperaturą w domu i jej dostosowania do założonych parametrów (np. obniżanie, gdy w budynku nie ma żadnego z mieszkańców).

grzejniki terma

Istnieją również modele grzejników, pozwalające na intensywne suszenie ręczników (pracują mocniej przez określony czas, wracając następnie do ustawień pierwotnych), modele podświetlane lampami LED o zmiennym kolorze a nawet grzejniki, wyposażone w głośniki, dzięki którym możemy słuchać – na przykład podczas kąpieli – ulubionej muzyki.

Grzejniki dekoracyjne – podstawowe rodzaje

Dwa podstawowe typy, wyróżniane najczęściej wśród grzejników dekoracyjnych, to grzejniki płytowe oraz grzejniki kolumnowe.

Cechą charakterystyczną pierwszego spośród wymienionych tu typów jest ekran czołowy, ogrzewany dzięki konwektorom i oddający energię do otoczenia. W przypadku modeli dekoracyjnych pełni on również, dzięki odpowiedniemu wykończeniu, funkcje zdobnicze. Płyta ta może być dostosowana do aranżacji danego pomieszczenia zarówno poprzez malowanie na odpowiedni kolor, jak i nadruk – może to być na przykład zdjęcie lub grafika. Głównym surowcem, używanym do ich produkcji, jest aluminium.

Grzejniki kolumnowe są wytwarzanego ze stali. Ich powierzchnia jest pokryta odpowiednią powłoką, zapewniająca tak ochronę, jak i estetykę produktu. Ich minimalistyczna forma predysponuje je do użycia w nowoczesnych aranżacjach, na przykład w mieszkaniach typu loft. Świetnie pasują również do niewielkich mieszkań – głównie dzięki możliwościom elastycznego ustalania ich kształtu. Szeroka gama dostępnych dodatków, wzorów i kolorów – to wszystko czyni ten typ grzejnika rozwiązaniem niezwykle wręcz elastycznym.