Drewniany dom szkieletowy – informacje

dom szkieletowy

Trend na budowanie domów szkieletowych pojawił się stosunkowo niedawno. Przyszedł on zza oceanu, gdzie w Ameryce Północnej budowano ich całkiem sporo. Tak naprawdę pomysł pochodzi z Kanady, gdzie pod dostatkiem jest drewna, czyli głównego budulca. Tego typu domy buduje się zaczynając od drewnianego szkieletu, skąd też pochodzi jego nazwa. Po postawieniu szkieletu, w zależności od konkretnej technologii, wypełnia się tą konstrukcję.

Z zewnątrz taki dom może być wykończony każdym materiałem, ale najczęściej jest to drewniana obiciówka albo płytki klinkierowe. Wszystko zależy od indywidualnej wizji projektanta takiego domu.

Kiedy można budować szkielet domu?

Budowę domu szkieletowego można uskutecznić o każdej porze roku, bo raczej nie ma tutaj mokrych robót. Budynki w technologii szkieletowej, można z łatwością wykonać w wersji energooszczędnej, ponieważ wszelkie wypełnienia wykonane mogą być z materiałów, które izolują ciepło. Izolację termiczną można umieścić również na zewnątrz ścian. Daje to dodatkowe oszczędności. Zastosowanie innych izolacji o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, spowoduje powstanie tak zwanego domu pasywnego.

Materiał na budowę szkieletu

Drewno to podstawowy budulec w przypadku domów szkieletowych, dlatego też powinno być wystarczająco dobrej jakości. Preferowana jest sosna ale po odpowiedniej obróbce. Najlepiej jeżeli jest to klasa K27. Nie powinno mieć ono sęków, ani wewnętrznych pęknięć. Drewno suszone jest komorowo w temperaturze 60 stopni i czterostronnie strugane. Podczas takiego suszenia, drewno sosny pozbywa się larw  szkodników, a także zarodków pleśni i grzybów. Drewno strugane jest mniej podatne na zagrożenie pożarem a także omijają go szkodniki. Wilgotność tarcicy musi być mniejsza niż 18%. Ściany nośne w domu szkieletowym, to system słupów, który opiera się na belce nośnej, umocowanej w fundamencie. Słupy, które mają najczęściej wymiar około 14×14 centymetrów, rozstawione są w odległości 40 do 60 centymetrów od siebie. Przestrzeń między nimi to materiał izolacyjny, który chroni przed zimnem, wilgocią i hałasem. Najczęściej jest to wełna mineralna lub drzewna. Używa się też pianek poliuretanowych lub wełny celulozowej. Do całej konstrukcji dodaje się również folie izolacyjne, które są tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dodatkowo wzmacnia się poszycie ścian za pomocą wodoodpornych płyt wiórowych, gipspwo-kartonowych i podobnych. Dachy domów szkieletowych mają podobna budowę co ściany. W każdym punkcie są odpowiednio izolowane termicznie.

Szybka modyfikacja i budowa

Inwestorzy chętnie budują domy szkieletowe, ponieważ powstają one szybko a zbudowane można z łatwością modyfikować i rozbudowywać. Stwarza to możliwość dostosowania domu do szybko zmieniających się okoliczności, choćby takich jak zwiększenie się liczby mieszkańców. Na domy tego typu decydują się ci, którzy pragną szybko w nim zamieszkać i liczą się z tym, że po jakimś czasie mogą go odsprzedać i przenieść się w inne miejsce. W naszym kraju istnieje pogląd, że dom buduje się dla wielu pokoleń. Każdy jest przywiązany do tradycji i do miejsca. W miejscu, skąd pochodzi trend na domy szkieletowe, ludzie zmieniają swoje miejsce zamieszkania nawet kilkanaście razy w ciągu własnego życia. Zawsze wybierane są lepsze warunki lub lepsza praca.

One thought on “Drewniany dom szkieletowy – informacje

  1. Budowę domu szkieletowego można uskutecznić o każdej porze roku, bo raczej nie ma tutaj mokrych robót. Budynki w technologii szkieletowej, można z łatwością wykonać w wersji energooszczędnej, ponieważ wszelkie wypełnienia wykonane mogą być z materiałów, które izolują ciepło.

Comments are closed.