Jaką cegłę wybrać na komin?

komin z cegły pełnej

Budowanie komina z użyciem cegieł to przede wszystkim oszczędność. Sama budowa, jak i materiał nie są skomplikowane. Każdy w dzieciństwie układał klocki, więc jakie mogą być problemy w zrobieniu ceglanego komina samemu? Nic bardziej mylnego, prowizoryczne i robione samemu kominy, zamiast oszczędzić nasze pieniądze, mogą jedynie przysporzyć kłopotów. Najczęstszym błędem przy budowaniu komina jest zły dobór surowca. Warto się dobrze nad nim zastanowić — to nie jest zwykła cegła na komin. Aby nie narazić się na dodatkowe koszty i dyskomfort, a nawet niebezpieczeństwo w użytkowaniu. Obecnie najlepszym surowcem są cegły pełne lub klinkier. Najczęściej wykorzystywanym, niestety cegła klinkierowa typu dziurawka, która jest tańsza. Przez to często wybierana przez inwestorów czy budujących. Nie dajmy się jednak zwieść ceną. Taki komin bardzo szybko zacznie przeciekać, tym samym uszkadzając ściany i izolację cieplną. Dobrze zbudowany komin jest inwestycją na lata, więc nie żałujmy funduszy na odpowiednie surowce.

Cegła pełna na komin

Po pierwsze cegła cegle nie równa, więc konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość jej wykonania. Cegła pełna użyta do budowy komina nie powinna mieć w sobie znaczącej ilości margli. Margle — związki węglanu wapnia z innymi domieszkami, które w kontakcie z wodą potrafią puchnąć nawet 2-3-krotnie. Dlatego warto dopytać sprzedawcę cegieł o jego producenta i jakość oferowanego produktu. Zawsze powinniśmy sprawdzać wytrzymałość mechaniczną kupowanych cegieł oraz to czy spełnia wymogi planowanej przez nas budowy. Ważnym elementem specyfikacji jest klasa cegły. To oznacza, w jakim stopniu jest ona wytrzymała na ściskanie. Klasa 25 to wytrzymałość 25 MPA. Do kominów najlepszym wyborem jest cegła o klasie 15. Dodatkowo przy wyborze cegły pełnej należy zwrócić uwagę na barwę. Czy barwa całej cegły jest jednolita oraz na gładkość, dobra cegła pełna powinna mieć równe boki i nie posiadać pęknięć.

Komin z klinkieru

Klinkier posiada niemalże idealne parametry, jeśli chodzi o efektywność i trwałość przyszłej pracy, jaką będzie wykonywać komin. Jako surowiec do jego budowy jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy kominek z cegły. Jednakże niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest wysoka cena. Potrafi być kilka razy droższa niż wyżej wspomniana cegła pełna. Należy również pamiętać, że poza wydatkiem związanym z cegłą, nasz budżet musi zostać powiększony o koszt specjalnej zaprawy, która zawiera domieszki trasu. Zwykła zaprawa w połączeniu z klinkierem skutkuje powstawaniem nieestetycznych wykwitów. Dlatego cegły klinkierowe często stosuje się jedynie do wykończenia góry komina. To ta, która wystaje ponad linię dachu. Trzon budowany jest z cegły pełnej. Co za tym idzie, poza funkcjonalnością z zewnątrz komin wygląda bardzo dobrze. Przy okazji spełnia wszystkie swoje funkcje. Przy wyborze klinkieru jako surowca, należy przede wszystkim pamiętać, że wśród obecnych artykułów dostępnych na rynku, zapewnia trwałość komina na warunki atmosferyczne, na które szczególnie narażona jest górna jego część.

One thought on “Jaką cegłę wybrać na komin?

Comments are closed.