Drewniana podłoga – doceń urok natury

drewniana podłoga

Odkąd ktoś pierwszy raz ułożył na klepisku chaty drewniane deski, nie wynaleziono nic lepszego. Drewniana podłoga to klasa sama w sobie. Jakie zalety posiada poza wyglądem?

Drewniana podłoga – rodzaje

Parkiet, mozaika, deski… drewniana podłoga niejedno ma imię. Na przestrzeni lat moda w dziedzinie wykańczania wnętrz dyktowała wykorzystanie drewna na podłodze na rozmaite sposoby.

Aktualnie do łask wraca i jest coraz popularniejsza tradycyjna drewniana podłoga z desek. Nie malujemy jej już jednak jak to kiedyś miało miejsce, kryjącą farbą, ale poprzestajemy na polakierowaniu desek, by można było podziwiać naturalne piękno drewna z jego słojami i sękami.

Niezmiennie popularny jest również drewniany parkiet. Układane przed dziesiątkami lat dębowe parkiety, w wielu domach funkcjonują do dziś. Jest to rozwiązanie bardzo eleganckie, z którym doskonale komponuje się klasyczna aranżacja wnętrza, co nie zawsze można powiedzieć o nieco rustykalnej w swoim charakterze drewnianej podłodze z desek.

Mozaika to najtańszy ze sposobów na drewnianą podłogę, który chwilowo nie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Sam materiał nie jest drogi, natomiast układanie mozaiki jest czasochłonne.

Na co zwrócić uwagę, kiedy decydujesz się położyć drewniana podłogę?

Wybierając drewnianą podłogę, zwróć uwagę na grubość warstwy bezpośrednio użytkowanej. Drewno, nawet po pokryciu lakierem jest podatne na zarysowania i innego rodzaju drobne uszkodzenia. Drewniana podłoga wymaga co jakiś czas odnowy – cyklinowania i ponownego lakierowana. Polega to niestety na utracie kilku milimetrów grubości deski, więc liczba możliwych cyklinowań jest ograniczona – tym bardziej, im cieńsza jest warstwa drewna.

Pamiętaj, że drewniana podłoga ma służyć długie lata, więc nie należy przy wyborze materiału sugerować się jedynie ceną.

Najważniejszym kryterium powinna być jakość – twardość i grubość materiału. To ona gwarantuje efekt na lata i daje możliwość odnowy podłogi co jakiś czas.

One thought on “Drewniana podłoga – doceń urok natury

  1. Aktualnie do łask wraca i jest coraz popularniejsza tradycyjna drewniana podłoga z desek. Nie malujemy jej już jednak jak to kiedyś miało miejsce, kryjącą farbą, ale poprzestajemy na polakierowaniu desek, by można było podziwiać naturalne piękno drewna z jego słojami i sękami.

Comments are closed.