Dlaczego fotowoltaika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem?

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne weszły już na stałe do infrastruktury polskich miast i wsi. Pojawiają się coraz częściej na dachach budynków, a taki widok przestaje już chyba kogokolwiek dziwić. Chociaż na świecie fotowoltaika jest znana od wielu lat, w naszym kraju dopiero teraz przeżywa swój rozkwit. Jakie są źródła popularności instalacji PV?

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków

Liczba osób, które zaczęły dostrzegać problem z zanieczyszczeniem środowiska, spowodowanym produkcją energii elektrycznej, stale rośnie. Nie bez znaczenia są tutaj kampanie edukacyjne, przeprowadzane przez różne instytucje. Do Polaków zaczęło docierać, że instalacja fotowoltaiczna stanowi ekologiczną metodę pozyskiwania energii. Przyczyn takiej sytuacji można upatrywać w coraz większej trosce o wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne.

Wzrost cen energii elektrycznej

Właściwie chyba pogodziliśmy się z tym, że wydatki na energię elektryczną z roku na rok rosną. Podwyżki taryf stają się faktem, dlatego też Polacy szukają alternatywy. Właśnie takim rozwiązaniem jest fotowoltaika, która nie tylko daje możliwość obniżenia rachunków za prąd, ale również gwarantuje użytkownikowi swego rodzaju niezależność. Wydatek na instalację ponoszony jest tylko raz, a użytkowanie nie wiąże się z żadnymi opłatami. Faktem jest, że całkowite uniezależnienie od operatora sieci energetycznej nie jest możliwe, ale redukcja kosztów już tak. Warto podkreślić, że elementy składowe instalacji fotowoltaicznej charakteryzują się wieloletnią wydajnością w eksploatacji (gwarancje obejmują nawet 25 lat), co nie generuje dodatkowych kosztów.

Możliwość magazynowania nadwyżek energii elektrycznej

Od 2016 roku użytkownicy mają możliwość magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej, a następnie rozliczania jej w sposób bezgotówkowy. Takie rozwiązanie oznacza, że nadwyżka energii pokrywa pobory mocy podczas gorszej pogody lub nocą. Magazynowanie energii elektrycznej pozwala również wykorzystać instalację fotowoltaiczną jako swego rodzaju prywatny akumulator. To sprawia, że użytkownik czerpie zyski z fotowoltaiki nawet wtedy, kiedy nie generuje ona energii elektrycznej.

Dofinansowania i dotacje do fotowoltaiki

Na popularność fotowoltaiki ogromny wpływ ma również dostępność dofinansowań, tym bardziej, że instalacje pracują same na siebie. Najpopularniejsze programy to Mój Prąd i Czyste Powietrze, z których można uzyskać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zwrotu. Kwota dofinansowania jest niewątpliwą zachętą do podjęcia decyzji o zainstalowaniu paneli słonecznych.

Nowe technologie

Postęp technologiczny sprawia, że odnawialne źródła energii rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Sprawność modułów fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Powstają również fotowoltaiczne farmy pływające, a inwertery oferują coraz to nowe możliwości. Taki progres wpływa w ogromnym stopniu na zainteresowanie fotowoltaiką, ale dodatkowo przekłada się także na rentowność instalacji.

Szybki montaż i instalacja

Fotowoltaika daje możliwość niemal bezobsługowego użytkowania. Podobnie sprawa wygląda z montażem – jest łatwy i nie zajmuje wiele czasu. Sprawni i kompetentni fachowcy zamontują panele słoneczne w ciągu jednego dnia.

Jeśli zatem szukasz profesjonalnej ekipy montażowej, skorzystaj z usług Eco Energy Rzeszów: http://ecoenergyrzeszow.pl/. Specjaliści z tej firmy przygotują dla Ciebie optymalne rozwiązania, dostarczą elementy instalacji fotowoltaicznej i zamontują Twoją własną elektrownię słoneczną.