Decyzja o zakupie kotła elektrycznego

kocioł elektryczny

Planując budowę domu jedną z ważniejszych kwestii, którą trzeba dobrze przemyśleć jest sposób jego ogrzewania. Obecnie bardzo popularne stało się ogrzewanie elektryczne obejmujące m.in. folie grzejne, piece akumulacyjne czy też pompy ciepła. Możliwości jest naprawdę wiele, natomiast szczególnie wartą uwagi opcją są również kotły elektryczne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są kotły elektryczne?

Kotły elektryczne to urządzenia charakteryzujące się wysoką efektywnością, a ponadto stanowią rozwiązanie tanie i skuteczne. Zasilają one wodną instalację centralnego ogrzewania. Wyróżnia się dwa rodzaje kotłów: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Podkreśla się również, że mogą współpracować wraz z innymi źródłami ciepła takimi jak np. kominek czy inny kocioł, a także stanowić jedynie opcję tymczasową, ponieważ ewentualne zmiany nie wymagają znaczących przeróbek. Jest to zdecydowanie jedna z największych zalet tych urządzeń. Innymi słowy, ta forma ogrzewania może być nie tylko głównym źródłem ciepła, ale także dodatkowym.

Szereg zalet kotłów elektrycznych

Jakie inne zalety cechują te urządzenia? Tym co wyróżnia kotły elektryczne jest także fakt, że nie ma znaczenia czy pracują z pełną mocą, czy jedynie z ograniczoną. Samo przyłączenie kotła do instalacji jest proste i bezproblemowe. Nie wymagają one obsługi, nie licząc rzecz jasna ewentualnych przeglądów serwisowych, co w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania. Co więcej, kotły nie wytwarzają zanieczyszczeń – są więc ekologiczne i nie oddziałują negatywne na środowisko naturalne. Są one niewielkie, więc można w ten sposób zaoszczędzić na miejscu w domu. Kotły elektryczne nie wymagają dużych środków finansowych – można je zakupić już za kilka tysięcy złotych.

Podjęcie decyzji

Decyzja o wyborze kotła elektrycznego powinna być przede wszystkim rozsądnie przeanalizowana. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę stopień wentylacji pomieszczeń, powierzchnię domu, współczynniki przenikania ciepła w nim oraz jaką formą izolacji termicznej charakteryzuje się dom. Ponadto istotne jest, aby pamiętać, aby moc urządzenia nie była zbyt wysoka, gdyż może to skutkować nie tylko przegrzaniem pomieszczeń, ale także podwyższeniem rachunków oraz przymusem sprawowania kontroli nad kotłem. Wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru i montażu warto więc jest skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam w kwestii doboru sprzętu, obliczeń czy miejsca instalacji. Pozwoli to uniknąć niepożądanych rezultatów oraz problemów.