W obecnych czasach kominy znajdują się w wielu obiektach mieszkalnych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat takiej kwestii, jak ich odpowiednie zaizolowanie oraz ocieplenie.
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje obowiązek związany w bezpośredni sposób z ociepleniem komina. Jednak w obecnych czasach nie istnieją takie regulacje prawne, które by tego nakazywały. Jednak warto pamiętać, że odpowiednie ocieplenie komina ma szereg pozytywnych aspektów. Warto się z nimi zapoznać.
Wzrost efektywności
Z całą pewnością można stwierdzić, że ocieplanie komina posiada szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim takie rozwiązanie sprawia, że efektywność wykorzystania ciągu kominowego zostaje zwiększona. W tym przypadku ograniczone są straty ciepłego powietrza, co jest niezwykle istotne. Dzięki temu możliwe jest utrzymywanie wyższych temperatur w pomieszczeniach. Dodatkowo ocieplanie komina sprawi, że z komina będą w bardziej efektywny sposób odprowadzane spaliny. Stanowi to dodatkową ochronę dla mieszkańców lokalu.
Wzrost wytrzymałości
Wśród różnych zalet zastosowania ocieplania komina można również wymienić wzrost ogólnej wytrzymałości zewnętrznej części komina, a także poprawa jego stanu. Warstwa izolacyjna, która zostaje stworzona w dodatkowej formie sprawia, że budynek ma zapewnioną dodatkową ochronę przed działaniem różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Oprócz tego odpowiednia izolacja zapewnia również bardzo dobrą ochronę przed pojawieniem się nadmiernej wilgotności, a co za tym idzie, również rozwojem pleśni oraz grzybów.
Prace remontowe
Podczas planowanego ocieplania komina warto zadbać w szczególny sposób o realizację prac z tym związanych. Ocieplenie komina powinno odbyć się zarówno w jego części wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dzięki temu cały proces powinien przebiec w pełni efektywny sposób. Przed rozpoczęciem robót warto sprawdzić, w jakim aktualnie stanie znajduje się przewód kominowy. Jest to niezwykle istotne dla powodzenia realizowanych prac.
Wyszczególnienie obszarów i dobór materiału
Analiza stanu szybu kominowego ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o planowane prace. Dlatego podczas sprawdzania szybu kominowego warto wskazać jego obszary, które powinny być poddane ociepleniu. Oprócz tego bardzo istotny jest również wybór najbardziej odpowiedniego materiału, który jest przeznaczony do izolacji komina. Materiał ten powinien się przede wszystkim charakteryzować wysokimi parametrami jakościowymi, a także odpornością na działanie podwyższonych temperatur.
Styropian
W obecnych czasach ocieplanie komina z powodzeniem może być zrealizowane z wykorzystaniem bardzo zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić styropian, który jest bardzo często wykorzystywany podczas tworzenia tego rodzaju ociepleń. Styropian jest lekki, tani, a także można go z łatwością zakupić w wielu miejscach. Jednak styropian nie jest aż tak odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego warto o tym pamiętać podczas wyboru materiału do ocieplenia komina.
Pianka poliuretanowa PUR
Kolejnym materiałem, który z powodzeniem może być wykorzystany do ocieplania komina jest pianka poliuretanowa PUR. Jest to jeden z najbardziej efektywnych materiałów, które mogą być używane w celu ocieplania kominów. Pianka tworzy bardzo szczelną warstwę, a także z powodzeniem może być wykorzystywana nawet do izolowania trudno dostępnych miejsc. Produkt jest stosunkowo prosty w montażu, a także szybki. Dzięki temu prace związane z ociepleniem zostaną przeprowadzone dość szybko.
Wełna szklana i skalna
Wśród różnych materiałów wykorzystywanych do ocieplania kominów można również wymienić wełną szklaną oraz wełnę skalną. Tego rodzaju produkty są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur, jednak ich cena jest wyższa niż klasycznego styropianu. Wełna charakteryzuje się wyjątkową elastycznością oraz jest stosunkowo miękka. Dzięki temu montaż tego materiału nie jest trudny i przebiega w dość szybki sposób. Wełna stanowi również doskonałą izolację akustyczną.