Czy warto zbierać deszczówkę? Poznaj główne korzyści

deszczówka

Od kiedy lokalne władze zainwestowały w wodociągi, czym zapewniły każdemu domostwu stały dostęp do bieżącej wody, problem gospodarowania tym cennym zasobem przestał być tak uciążliwy. Jeszcze kilka wieków temu susze dawały się we znaki nie tylko rolnikom, ale i mieszkańcom miast. Dziś wiele studni zostało zasypanych, a przecież jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić bez niej przetrwanie człowieka.

Powszechnie zbierało się także deszczówkę, która była cennym zasobem dla ludzi prowadzących np. gospodarstwa rolne. W ostatnim czasie, nasz wysoce cywilizowany i technologicznie zaawansowany świat, docenił na nowo znaczenie wody deszczowej. Coraz częściej pojedynczy właściciele posesji rozważają zainstalowanie zbiorników na deszczówkę. Mają one również zastosowanie na terenie siedzib przedsiębiorstw o różnym profilu branżowym. Co przekonuje ich wszystkich do tego, aby zainwestować w zbiornik na wodę deszczową? Pora przypomnieć sobie najważniejsze zalety deszczówki.

Ekologiczne i ekonomiczne korzyści użycia zbiorników na wodę deszczową

Nie ulega wątpliwości, że do wzrostu zainteresowania się ponownym wykorzystaniem wody opadowej w głównej mierze przyczyniło się zwiększenie świadomości ekologicznej. Nie tylko zresztą w Polsce, ale i na całym świecie. Gospodarowanie naturalnymi zasobami okazuje się niezwykle istotnym zagadnieniem, przede wszystkim z uwagi na groźbę ich wyczerpania lub, według bardziej optymistycznych scenariuszy naukowców, znacznego zmniejszenia w kolejnych dekadach.

Faktem jest też, że zwłaszcza na terytorium miast zwiększają się obszary tzw. miejskich wysp ciepła. Tym określeniem nazywa się sytuację, w której w terenie zabudowanym temperatura powietrza jest znacznie wyższa od tej notowanej np. na dalekich przedmieściach. Mieszkańcy metropolii muszą zatem zadbać o odpowiednie nawodnienie swoich terenów zielonych. Ma to przełożenie zarówno na gospodarstwa domowe, jak i na jednostki samorządu. Użycie wody ze zbiorników na deszczówkę jest pod tym względem znacznie tańsze od wykorzystania wody z wodociągów.

Dodatkowe atuty zbiorników na deszczówkę

Mniej osób zdaje sobie sprawę, że woda opadowa ze zbiorników na deszczówkę ma również bardzo korzystny skład chemiczny. Rośliny bardzo ją lubią, ponieważ nie zawiera chloru i odznacza się wysokim, kwaśnym pH. Gdy wąż ogrodowy jest podłączony do kranu z instalacji wodociągowej, zazwyczaj płynie z niego zimna woda. Tymczasem dla wzrostu wielu roślin istotna jest wyższa temperatura. Można zatem śmiało stwierdzić, że zbiornik na wodę deszczową docenić powinni np. hodowcy pomidorów czy papryki.

Na każdej działce i posesji, która ma chociaż kawałek zielonego terenu, zasoby zgromadzone w zbiorniku na wodę deszczową z pewnością przydadzą się do innych celów niż podlewanie trawy i grządek. Wśród nich można wymienić np. mycie samochodu, roweru, mebli ogrodowych oraz innych sprzętów. Woda deszczowa stosowana jest także do spłukiwania toalety lub zasilania pralki. W tym przypadku należy jednak zainwestować w specjalną instalację łączącą zbiornik na deszczówkę z łazienką albo pralnią.

Sprawdź także przydomowe oczyszczalnie ścieków na: https://conplast.com.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/