Jak zbudować ogrodzenie z gotowych paneli?

Montaż ogrodzenia panelowego

Montaż ogrodzenia nie zawsze oznacza skomplikowaną inwestycję.Do jego wykonania nie jest potrzebny projekt architektoniczny, ekip budowlana oraz specjalistyczny sprzętu. Instalację płotu możemy wykonać niemal samodzielnie.

Na polskim rynku dostępne są obecnie łatwe w budowie konstrukcje, które dostarczane są na działkę w formie gotowej do złożenia.

Montaż ogrodzenia panelowego

Płoty modułowe są najłatwiejsze i jaśniej czasochłonne w budowie. Cały wachlarz wzorów dostępny jest w każdym markecie budowlanym. Można je też zamówić w hurtowni albo bezpośrednio u producenta. Składają się z elementów dopasowanych do siebie – czyli przęseł i słupków ogrodzeniowych, wsporników oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów montażowych i drobiazgów wykończeniowych. Do każdego rodzaju ogrodzenia można dobrać pasującą gotową bramę uchylną lub przesuwną czy furtkę wejściową. Dostępne są także prefabrykowane betonowe podmurówki. Wszystkie części składa się na miejscu budowy. Gotowe ogrodzenie modułowe możemy kupić wraz z usługą montażu, albo też wykonać je samodzielnie.

Pamiętajmy jednak, by wcześniej odpowiednio przygotować się do zadania. Jak zatem poprawnie przeprowadzić montaż ogrodzenia z paneli?

Budowa płotu krok po kroku

Pierwszym etapem przygotowania do inwestycji jest stworzenie graficznego planu ogrodzenia. Na podstawie tego dokumentu możemy określimy szerokość paneli oraz obliczyć ilość potrzebnego materiału budowlanego. Zaznaczamy lokalizację słupków i  wsporników ogrodzeniowych oraz umiejscowienie bramy. Dopiero teraz możemy złożyć zamówienie. Następnie przygotowywany jest grunt, na którym stanie płot. Aby wyrównać teren, wykonać wykopy oraz usunąć wszystkie przeszkody z podłoża może być potrzebny ciężki sprzęt. Montaż ogrodzenia rozpoczyna się od prawidłowego osadzenia słupków ogrodzeniowych. Można to przeprowadzić na dwa sposoby: umieścić słupki bezpośrednio w ziemi lub na przygotowanym wcześniej betonowym fundamencie. Ważne, by stały prosto i zachowywały stabilność. Montaż musi się odbywać ściśle według projektu. Przy mocowaniu należy zwracać uwagę na precyzyjne rozstawienie elementów – powinny stać w odległościach umożliwiających montaż przęseł. Panele ogrodzeniowe przyczepiamy do słupków za pomocą obejm i śrub. Aby cała konstrukcja była także estetyczna na koniec mocujemy elementy dekoracyjne w postaci zaślepek oraz daszki. Poprawnie postawione ogrodzenie będzie nam służyć przez długie lata.