Bloczki z betonu komórkowego – lepsza wersja cegły

bloczki komórkowe

Beton komórkowy to rodzaj materiału budowlanego, który zawiera dużą ilość pęcherzyków powietrza w postaci porów. Dzięki takiej budowie elementy komórkowe są lekkie i mają bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Bloczki z gazobetonu są coraz częściej wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac budowlanych, stopniowo stając się naturalnym następcą cegły.

Bloczki z betonu komórkowego są lekkie i mają charakterystyczną, porowatą strukturę. Na czym polega ich przewaga nad cegłą? Poznaj właściwości bloczków z betonu komórkowego.

Wymiary i kształt bloczków z betonu komórkowego

Gotowe bloczki ytong są popularnym materiałem na większości placów budowy. Inwestorzy i wykonawcy cenią je między innymi za dokładne wymiary. Wszystkie kształtki tworzone są z dokładnych odlewów, dzięki czemu wymiary poszczególnych elementów są identyczne. Dzięki temu warstwa zaprawy, którą łączy się poszczególne bloczki, nie musi być bardzo gruba, ponieważ jej zadaniem jest jedynie łączenie, a nie wyrównanie powierzchni.

Kolejną zaletą bloczków z betonu komórkowego jest różnorodność wymiarowa. W przeciwieństwie do cegieł bloczki są dostępne w bardzo wielu rozmiarach. Dzięki temu z jednej warstwy bloczków o odpowiedniej grubości można zbudować zarówno ścianę nośną, jak i ściankę działową. Wpływa to na niższe koszty budowy, dowolność wymiarową obiektu i przyspieszenie czasu realizacji inwestycji.

Lekkie elementy ‒ szybki montaż ścian

Powiedzieć o cegle, że jest ciężka, byłoby pewnym nadużyciem. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ciężar w stosunku do wielkości elementu, okazuje się on znacznie większy niż ciężar bloczków z betonu komórkowego. Duże kształtki z gazobetonu można swobodnie układać ręcznie ‒ nawet największe elementy bez trudu ułożą dwie osoby. Dzięki temu mury rosną szybko, a ich powierzchnia jest bardzo równa.

Bloczki często są wyposażone w uchwyty, które ułatwiają ich przenoszenie i wygodne ułożenie w wybranym miejscu. Otwory znajdują się w takim miejscu, że nie zakłócają jednolitej struktury ściany. Ponadto dla ułatwienia budowy w bloczkach wykonuje się frezy, które umożliwiają ich układanie na zakładkę.

Pozostałe cechy bloczków z gazobetonu

Produkty wykonane z betonu komórkowego cechują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, co wynika z ich struktury ‒ zamknięte pęcherzyki powietrza zatrzymują ciepło wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym zewnętrzna warstwa izolacji termicznej może być znacznie cieńsza i co za tym idzie ‒ mniej kosztowna.

Elementy wykonane z gazobetonu są łatwe do obróbki. Bez problemu można je ciąć za pomocą piły mechanicznej albo ręcznej. Dzięki temu można ukształtować bloczki w dowolny sposób według własnego pomysłu i projektu budowlanego. Ta cecha przyda się zwłaszcza w czasie drobnych remontów i stawiania obiektów małej architektury w ogrodzie.